Górnicy z Wujka zbudowali z elementów obudowy Grób Pański w górniczym kościele

Górnicy i pracownicy ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek oraz emerytowani górnicy postawili konstrukcję Grobu Pańskiego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie z elementów obudowy górniczej. Budowlę uzupełnia kopalniana drzewiarka. Całość będzie gotowa na Wielki Piątek.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie jest poświęcony pamięci 9 górników z Wujka, którzy zginęli podczas pacyfikacji w 1981 roku. Od samego początku górnicy są bardzo zaangażowani w życie parafii, a Grób Pański stawiają już od 16 lat.
– Te wszystkie elementy co roku wyciągamy z kościelnej piwnicy. 3 ringi obudowy, z których każdy składa się z trzech łuków ważą łącznie ponad 800 kilogramów, do tego rozpory rurowe, zamki, drzewiarka, to ponad tonę wszystko razem spokojnie waży. Z postawieniem tej budowli musimy się zmieścić między nabożeństwami w ciągu trzech godzin i bardzo uważać, żeby kafelek w kościele nie potrzaskać. Na dole w kopalni jednak takie konstrukcje jest łatwiej układać, bo nawet jak co upadnie, to na spąg – wyjaśnia jeden z budowniczych Grobu Pańskiego, pan Tomasz z kopalni Wujek.
Ważnym elementem grobu jest kopalniana drzewiarka. Ponieważ wóz jest ciężki i w całości trudno umieścić go w świątyni, jest przenoszony w częściach. To na nim spocznie figura Jezusa. W centrum znajdzie się też podwyższenie na sakrament.
Grób Pański na koniec jest ozdabiany przez parafianki i parafian roślinami. Będzie gotowy w Wielki Piątek. (D.K.)
Fot. PGG S.A./ Daria Klimza