Górnicze Orkiestry Dęte otrzymały certyfikat

Górnicze Orkiestry Dęte z Górnego Śląska podczas uroczystej gali w Teatrze imienia Witkacego w Zakopanem 6 października 2023 roku otrzymały certyfikat wpisania ich tradycji na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zaszczyt odebrania tego wyróżnienia przypadł dyrygentowi Orkiestry Dętej KWK Mysłowice-Wesoła Mirosławowi Kaszubie.

?Tradycje Kulturowe Górniczych Orkiestr Dętych z Górnego Śląska? zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, pół roku wcześniej, 3 marca 2023 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Był to efekt wielomiesięcznych starań 27 górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska przy dużym wsparciu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
?Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego? ? napisał wnioskodawcom wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński.
– Wpisanie tradycji górniczych orkiestr dętych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to ogromny sukces. Dzięki temu możemy liczyć na pomoc i wsparcie państwa nawet za kilkadziesiąt lat po zamknięciu kopalni. Taki wpis otwiera nam również możliwość starania się o rozmaite granty, także z funduszy europejskich ? wyjaśnia Mirosław Kaszuba.
Wnioskodawcy nie zamierzają spocząć na laurach i już czynią starania, aby Tradycje Kulturowe Górniczych Orkiestr Dętych z Górnego Śląska trafiły też na listę UNESCO.
Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego kraju. Prowadzi ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Obecnie znajdują się na niej m.in. Obchody Barbórki (wpisane na Listę w 2018 r. staraniem Muzeum Górnictwa), ale też między innymi – szopki krakowskie, koronki koniakowskie, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce, czy umiejętność gry na dudach żywieckich.