Górnik z kopalni Halemba zdobył złoto

Górnik z kopalni Halemba Adam Łaskawski z ostatnich Mistrzostw Świata Federacji GPC na Węgrzech przywiózł 2 trofea za wyciskanie sztangi na leżąco. Złoto za pierwsze miejsce w kategorii wagowej do 140 kg i złoty medal w kategorii open, który zdobył jako najlepszy zawodnik senior. Podniósł 255 kilogramów. W kopalni Halemba pracuje pod ziemią na stanowisku obsługi taśmowej.

Adam Łaskawski ma na swoim koncie wiele tytułów i medali, które zdobywał w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Trenuje od ponad 20 lat, a od 7 lat zajął się wyciskaniem sztangi na leżąco. Jego rekord to ponad 260 kg.
– Treningi to część mojego życia. Trenuję codziennie, obecnie około półtorej godziny. To treningi kulturystyczne do których dodaję bieżnię. Jednak nie biegam, przy mojej wadze w grę wchodzi szybki chód, bo przy wadze 130 plus się nie biega ? tłumaczy Adam Łaskawski.
Obecnie zawodnik startuje w kategorii wagowej do 140 kg, bo zrzucił w ciągu pół roku 24 kg. Wcześniej ważył ponad 150 kg. ? To było już za dużo. Jadłem wszystko od 7 rano do trzeciej w nocy, 11 posiłków dziennie. Ale miałem stany przedzawałowe i staram się zdrowiej odżywiać. Schudłem, ale nie straciłem swojej mocy. Teraz czuję się świetnie ? wyjaśnia Adam Łaskawski.
Sztangę wyciska bez żadnego sprzętu wspomagającego (Raw).
Jego siła przydaje się na co dzień. Swoją narzeczoną nosi na rękach, jest dla niego lekka jak piórka. Moc przydaje się także podczas pracy w kopalni. Ale mistrz świata przyznaje, że przed zawodami koledzy bardzo dbają o to by nie miał kontuzji.
– Jestem bardzo związany z kopalnią. Chciałbym dopracować do emerytury. Mogę bardzo liczyć na wsparcie kolegów z pracy. Dzięki wsparciu kopalni i Polskiej Grupy Górniczej mogę także rozwijać swoją pasję i zdobywać medale ? wyjaśnia Łaskawski.
Wyciskanie sztangi leżąc jest w Polsce sportem niszowym. Jak tłumaczy Adam Łaskawski mimo wielu medali i tytułów zawodnicy muszą zabiegać o sponsorów, dzięki którym mogą brać udział w zawodach. Dodaje, że dzięki wsparciu PGG S.A. wziął udział między innymi w zawodach w Tokio, we Francji czy w Luksemburgu. Może też liczyć na wsparcie Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, ma też kilku mniejszych sponsorów.
Przed nim za kilka tygodni Mistrzostwa Europy i cały czas otwarte marzenie ? pojechać w przyszłym roku do Stanów Zjednoczonych na zawody Mr. Olimpia, z których zasłynął Arnold Schwarzenegger.
Wyciskanie sztangi leżąc to dyscyplina, w której zawody rozgrywa się zarówno indywidualnie jak i jako część trójboju siłowego. Pierwsze odbyły się w 1958 roku w Wielkiej Brytanii. Samodzielne zawody w wyciskaniu sztangi leżąc zorganizowane zostały w 1995 roku w Budapeszcie.