Grób Pański z obudowy górniczej w kościele poświęconym pamięci 9 górników z Wujka

Konstrukcja Grobu Pańskiego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego nieopodal katowickiej kopalni Wujek jest już gotowa. Składają się na nią elementy obudowy, kopalniana drzewiarka, bryły węgla, górnicze lampy, aparaty ucieczkowe oraz narzędzia. Budowali ją pracownicy i górnicy z kopalni Wujek.

To górnicy i pracownicy kopalni Wujek odpowiedzialni byli za najtrudniejsze prace. Podczas budowy Grobu Pańskiego, mówili w rozmowie z Magazynem PGG, że trudno było w innych niż podziemne warunkach, ustawić do pionu 3 ringi obudowy, które łącznie ważą 600 kilogramów. Górniczą drzewiarkę w całości nie sposób było wnieść do świątyni, dlatego została rozłożona i złożona w środku.
– Boże Groby mają pewna symbolikę, a my tu nawiązujemy do pracy górniczej, pokazujemy jak to jest na dole. Przypominamy, że przez ciężką pracę człowiek się zbawia, uświęca. Stylizacja Grobu nawiązuje do podziemnych wyrobisk: są 3 ringi obudowy, jest górnicza drzewiarka, jest węgiel, są górnicze narzędzia. Figura Chrystusa położona na drzewiarce w otoczeniu zabudowy ściany ? wyjaśnia proboszcz parafii ks. Ireneusz Tatura.
Proboszcz przypomina, że parafia ma charakter typowo górniczy. ? Kościół został wybudowany, by upamiętnić górników z Wujka. Gdyby nie wydarzenia na Wujku, to tego kościoła, by nie było. Nasi parafianie w Wielkanoc będą wspominali śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, ale i ofiarę górników z Wujka ? dodaje ksiądz Ireneusz Tatura.
Ostatnie prace należą do parafian, którzy zdobią konstrukcję białym suknem oraz roślinami. Podziałem obowiązków zarządza między innymi pani Urszula, od której zależy także ostateczny wygląd Grobu Pańskiego.
? Z dziada, pradziada u nas w domu wszyscy związani byli i są z kopalnią. Ten kościół jest dla nas bardzo ważny, bo powstał ze względu na zabitych w 81 roku 9 górników z Wujka. Grób mamy nietypowy, bo górniczy, takiego nie ma w żadnym innym kościele. Tylko w naszym. I tylko nasz kościół ma 15 stację ? poświęconą właśnie pamięci 9 górników.Za każdym razem grób inaczej stroimy, w tym roku białe kwiaty będą wyżej, a kolorowe niżej ? wyjaśnia pani Ula.
Figura Chrystusa zostanie ułożona na drzewiarce w Wielki Piątek. Na specjalnym podwyższeniu stanie monstrancja.
Górnicy budują Groby Pańskie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża świętego od 15 lat, z przerwą na pandemię.