Grzegorz na pół wieku

Na placu budowy Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie stanęła 600-tonowa wieża. To część nowej inwestycji Tauronu Wydobycie ? szybu Grzegorz ? która umożliwi skrócenie dróg transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy górników, jak również podniesie wydajność pracy załogi dzięki wydłużeniu realnego czasu jej pracy. Zwiększy również bezpieczeństwo górników dzięki poprawie warunków klimatycznych w kopalni. Szyb Grzegorz osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 roku.

Budowany szyb Grzegorz będzie pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej, której konstrukcja umożliwia jej adaptację w czasie samego głębienia. Nie trzeba więc jej później demontować i zastępować drugą, docelową konstrukcją. Wieża będzie wykorzystywana zarówno podczas głębienia szybu, jak i po oddaniu go do użytkowania. W trakcie głębienia szybu wieży będzie mieć 35 metrów wysokości, a docelowo 52 metry. Oznacza to mniejsze koszty inwestycji, większe bezpieczeństwo wykonywanych robót i ich szybsze tempo. Nowa inwestycja wyniesie Tauron Wydobycie ok. 600 mln złotych, łącznie z infrastrukturą zewnętrzną ? łaźniami, magazynami i placami składowymi.

Szyb Grzegorz ? o średnicy 7,5 metrów i głębokości 870 metrów ? na początku będzie pełnić funkcję szybu wdechowego, czyli doprowadzającego świeże powietrze do wyrobisk. Klatka będzie zatrzymywała się na dwóch poziomach ? 540 i 800 metrów. W następnym etapie szyb będzie również pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co uprości i usprawni procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót. Obecnie górnicy zjeżdżają na dół z szybu przy ul. Krakowskiej i kilka kilometrów muszą przebyć kolejkami. Po wybudowaniu szybu mają być transportowani z ZG Sobieski autobusami do Byczyny. Udogodnienia te ułatwią zakładowi dostarczanie jakościowego węgla do znajdującego się niedaleko nowego bloku energetycznego grupy Tauron o mocy 910 MW.

?Budowa Szybu Grzegorz na terenie kopalni Sobieski to strategiczna inwestycja Taurona. Prace na budowie realizowane są zgodnie z planem. Nowy szyb usprawni pracę kopalni i wydłuży efektywne wydobycie w ZG Sobieski co najmniej o 50 lat? ? powiedział  Zdzisław Filip, prezes Tauron Wydobycie.