II Mistrzostwa Ratowników Górniczych w Wędkarstwie Karpiowym. PGG S.A. licznie reprezentowana

17 drużyn wzięło udział w II Mistrzostwach Ratowników Górniczych w Wędkarstwie Karpiowym zorganizowanych od 13 do 16 lipca na Łowisku Eko Lakes Wójcina. Drużyny składały się z ratowników górniczych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A., JSW S.A., Tauronu Wydobycie, a także KGHM i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Najlepsza okazała się drużyna JSW ?JASMOS-BZIE?, drugie miejsce zajęła drużyna z PGG ?Sośnica?, trzecie – zawodnicy z PGG ?KWK ZIEMOWIT?.

W punktacji był brana pod uwagę suma wagi 3 największych złowionych okazów przez każdą drużynę ? każdy z karpi musiał ważyć powyżej ośmiu kilogramów. Największy karp tych Mistrzostw wyłowiony przez drużynę zwycięzców, miał około 17 kg, 2 pozostałe ryby, wyłowione przez zwycięzców, miały po niespełna 12 kg. Zdaniem jednego z głównych organizatorów, ratownika górniczego z Ruchu Ziemowit Kopalni Piast-Ziemowit, Mariusza Stępnia, w tym roku wyniki wszystkich zawodników nie były imponujące ? wyławiane karpie nie były zbyt duże z uwagi na wysokie temperatury oraz okres tarła. ? Aktywność ryb była słabsza niż się spodziewaliśmy. Nałożyły się na to 2 czynniki ? upały i tarło, dlatego w przyszłym roku zawody będziemy chcieli zorganizować w innym miesiącu ? tłumaczy Mariusz Stępień.
Przyszłoroczne zawody odbędą się też prawdopodobnie na innym łowisku, bo zainteresowanie tym sportem jest ogromne. ? Na mistrzostwa zgłosiło się więcej chętnych niż było stanowisk łowieckich, dlatego na następną edycję będziemy szukali większego zbiornika. Wędkarstwo Karpiowe to hobby, które jak widać jest bardzo popularne wśród ratowników górniczych. Jestem mile zaskoczony, taką frekwencją w tak wyselekcjonowanym gronie ? podkreśla Mariusz Stępień.
Drużyny ratowników górniczych składały się z 3 zawodników, uzupełnionych o tzw. Team Runnera. To więcej o jedną osobę w porównaniu do klasycznych zawodów w wędkarstwie karpiowym. Ale tak jak podczas klasycznych zawodów, tak podczas Mistrzostw Ratowników Górniczych, wszystkie karpie po złowieniu i dokładnym zważeniu, odzyskały wolność.
Na tegorocznych zawodach najwięcej zawodników było z Polskiej Grupy Górniczej ? dziewięć drużyn na siedemnaście.
fot. Eko Lakes Wójcina