Imponujący wynik akcji

1210 potencjalnych nowych dawców szpiku i komórek macierzystych krwi ? to rezultat akcji prowadzonej przy wsparciu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rejestrację podczas akcji Wszyscy dla Miłosza! prowadziła Fundacja DKMS wraz z wolontariuszami. Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie! 

Akcja trwała niemal dwa tygodnie. Potencjalni dawcy rejestrowali się w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale też w jastrzębskim szpitalu, urzędzie miasta, klubie fitness i kilku galeriach handlowych. W sumie Fundacja DKMS zarejestrowała 1210 nowych osób. Teraz trzymamy mocno kciuki, aby wśród nich znalazł się ten jedyny genetyczny bliźniak dla Miłosza.

Miłosz Marek ma 41 lat, jest mężem Anety i ojcem dwójki małych dzieci: Hani i Oskara. Pracuje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jako kierownik zespołu nadzoru właścicielskiego. Koniec zeszłego roku był dla Miłosza i jego rodziny trudnym okresem. Usłyszał diagnozę – zespół mielodysplastyczny czyli rodzaj nowotworu krwi – i zaczął walkę z chorobą. Teraz potrzebuje przeszczepienia szpiku, aby przeżyć.

Wprawdzie akcja wspierana przez JSW SA już się zakończyła, ale nadal można się rejestrować się jako dawca. Rejestracji można dokonać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przy ulicy Raciborskiej 15  oraz w terenowych oddziałach. Można to zrobić również poprzez Fundację DKMS, która działa w Polsce od 2008 r. i w tym czasie zarejestrowała ponad  1 436 000 potencjalnych dawców.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.W czasie rejestracji kandydatom na dawców będzie pobierany wymaz z wewnętrznej strony policzka. Zajmuje to tylko chwilę.

Każdemu dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka Dawcy Przeszczepu lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu, to wielki honor, ale również pewne uprawnienia.