Informatyk i trener – Radosław Roszak z ruchu Ziemowit został prezesem młodzieżowego klubu piłkarskiego

Na ruchu Ziemowit pracuje już ponad 16 lat. Piłkarskim trenerem dzieci i młodzieży jest od lat 12. Radosław Roszak, który zaczynał na przeróbce, a teraz pracuje jako informatyk Zakładu Informatyki i Telekomunikacji na ruchu Ziemowit w kopalni Piast-Ziemowit został właśnie prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego Akademii Sportu KSB Lędziny.

– Piłka nożna zawsze była mi szczególnie bliska. Jednak, gdy okazało się, że kontuzja przekreśliła moją karierę zawodową, postanowiłem miłość do tego sportu zaszczepiać w najmłodszych. Tak zostałem trenerem, a teraz i prezesem klubu. Przede wszystkim jestem jednak nadal trenerem Radkiem – wyjaśnia Radosław Roszak.
Główny cel Akademii Sportu KSB Lędziny to rozwijanie piłkarskich dziecięcych pasji i szerzenie aktywności fizycznej wśród dzieci. Uczęszcza do niej około setka maluchów, w dużej mierze to dzieci pracowników okolicznych kopalń i zakładów PGG S.A.
– Najmłodsi mają po kilka lat, jestem dla nich bardziej animatorem niż trenerem. Ale często w klubie zostają, a z czasem staję się dla nich już tylko trenerem. Cieszę się kiedy zdobywają trofea. W akademii trenuje dużo dziewczyn, a kilka z nich osiągnęło już duże sukcesy, były powołane do reprezentacji Polski. Niektóre dzieci, które miałem okazję trenować, teraz pracują pod ziemią i miałem okazję wyrabiać im dyskietki RCP – mówi trener Radek.
Wyjaśnia, że równie ważna – jak pasja do piłki nożnej – jest dla niego praca w kopalni Ziemowit. – Nie wyobrażam sobie pracować w innym miejscu. Całe życie jestem związany z tą kopalnią. Dlatego udaje mi się połączyć te dwie pasje i dzielić czas, którego jest już mniej dla najbliższych. Mam na szczęście wyrozumiałą żonę i choć dzieci pod opieką mam sporo, to jeszcze nie własnych – zaznacza Radosław Roszak.
Akademia działa jako profesjonalna instytucja szkoleniowa i została wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Została także przyjęta i zarejestrowana jako członek Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jej założycielem jest poprzedni prezes – Krzysztof Berger, obecnie emerytowany ratownik górniczy z Ruchu Ziemowit. Jego wychowankiem jest między innymi Jakub Kiwior, dzisiaj piłkarz Arsenalu Londyn i reprezentacji Polski. – Chciałbym podziękować, mojemu poprzednikowi Krzysztofowi Bergerowi, bo w dużej mierze to on obudził we mnie chęć trenowania – wspomina Radosław Roszak.
Treningi w Akademii Sportu KSB Lędziny prowadzone są w oparciu o systemu Coerver® Coaching. Jest to znany na całym świecie i wdrożony w wielu klubach (Manchester United, AC Milan, Real Madryt, Arsenal Londyn czy Bayern Monachium) system szkolenia, który powstał z myślą o kształtowaniu umiejętności piłkarskich zawodników w wieku od 4-16 lat.
Obecnie największą potrzebą są stroje oraz dresy dla podopiecznych akademii. Dzieci i młodzież szybko rosną i jak wyjaśnia nowy prezes – na profesjonalne ubrania nie wystarcza pieniędzy, dlatego potencjalni sponsorzy są mile widziani.