Inspektor działu elektrycznego z kopalni Marcel stworzył innowacyjny system sterowania łazikiem marsjańskim

Inspektor działu elektrycznego z oddziału Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii kopalni Marcel Paweł Polnik stworzył system sterowania łazikiem marsjańskim, bazujący na głębokich sieciach neuronowych. Za swoją pracę dyplomową magisterską, która powstała w katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn na wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej zajął 3 miejsce w konkursie o nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej 2023.

Paweł Polnik pracuje w kopalni ROW ruch Marcel już siódmy rok. W pracy zajmuje się obecnie wizualizacją systemów dyspozytorskich do śledzenia procesu produkcji. Po pracy rozwija swoje zainteresowania na uczelni. Ukończył studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Automatyka i Budowa Maszyn Politechniki Śląskiej, należy do koła naukowego AI – METH na uczelni i myśli już o doktoracie.
– Uczenie się to jest forma spędzania czasu, którą lubię, a łaziki marsjańskie zawsze mnie interesowały. W mojej pracy oparłem się częściowo na gotowych rozwiązaniach Nvidia, platforma eksploracyjna powstała na drukarce 3D, korzystałem też z pomocy moich kolegów, rozwijając ich projekty. Warunki marsjańskie natomiast stworzyłem na własnym podwórku, nanosząc różnego rodzaju kamienie – wyjaśnia Paweł Polnik.
W efekcie opracował innowacyjny system sterowania robotem eksploracyjnym i zbudował platformę testową – robota Orzeł-7; stworzył realistyczne tory testowe symulujące warunki marsjańskie. Praca zawiera także badania nad głębokimi sieciami neuronowymi.
Promotorem pracy był dr inż. Marcin Januszka, a opiekunem mgr inż. Mateusz Kosior z Politechniki Śląskiej.
Po zrealizowaniu tego projektu Paweł Polnik teraz myśli o kolejnym, który może znaleźć też zastosowanie w kopalniach.
– Chodzi o analizę danych ze stacji tąpań, które w kopalni Marcel są bardzo rozbudowane. Wstrząsy to zjawiska nieprzewidywalne. Może dzięki pomocy sieci neuronowych i sztucznej inteligencji będzie dało się je przewidywać? Na razie jestem na etapie zgłębiania wiedzy z zakresu geofizyki i sejsmologii. Myślę, że jest to ciekawy temat na doktorat wdrożeniowy i mam nadzieję, że Polska Grupa Górnicza będzie zainteresowana tematyką i pomoże mi w realizacji. Chciałbym zaznaczyć, że już dostałem dużą pomoc od specjalistów do spraw tąpań z kopalni Marcel w zakresie merytorycznym – dodaje Paweł Polnik.
fot. Politechnika Śląska, Wydział Mechaniczny Technologiczny / G.Krawczyk