JSW gratuluje Caritas

Caritas Polska pomaga już od 30 lat. Z tej okazji 9 października w Warszawie odbyły się obchody 30-lecia największej polskiej organizacji charytatywnej. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy oddziałów Caritas oraz najważniejsi darczyńcy. Jastrzębska Spółka Węglowa aktywnie uczestniczy w najważniejszych projektach Caritasu również w czasie pandemii koronawirusa. Fundacja JSW sfinansowała zakup respiratorów dla Caritas Polska, włączyła się też w akcję ?Tornister Pełen Uśmiechów?.

Głównym punktem jubileuszu była uroczysta msza święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki. Wcześniej odbyło się spotkanie dyrektorów Caritas oraz panel dyskusyjny.Całość wieńczyła wieczorna gala z koncertem.
? Współczesna Caritas Polska to nowoczesna organizacja, szybko i skutecznie reagująca na potrzeby tysięcy ludzi również poza granicami Polski, nawiązująca do przedwojennych tradycji kościelnej działalności charytatywnej ? mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. ? Działamy we wszystkich diecezjach na wielu polach, od niesienia pomocy osobom ubogim, chorym, niepełnosprawnym, przez wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży, po interwencje humanitarne w krajach dotkniętych skutkami wojen i klęsk żywiołowych. W tych szczególnie trudnych dniach pandemii świętujemy nasz jubileusz. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w misję pomocy drugiemu człowiekowi.
Najdłużej funkcjonującym programem Caritas Polska, bo od 1994 roku, jest ?Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?. Dochód ze sprzedaży świec podczas Adwentu jest przeznaczany na pomoc potrzebującym dzieciom. Najważniejsze programy organizacji to także m.in. ?Rodzina Rodzinie?, ?Na codzienne zakupy? oraz ?Tornister pełen uśmiechów?, w ramach którego od 2009 r. dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia przekazano już ponad 170 tys. wyprawek szkolnych. Fundacja JSW zaangażowała się w tę szczególną akcję lokalnie, przekazując dzieciom przybory niezbędne do codziennej nauki.
? Jesteśmy dumni, że możemy wspomagać potrzebujących współpracując z Caritas Polska. Gratulujemy największej organizacji charytatywnej w kraju trzydziestu lat wspaniałej, konsekwentnej pomocy. Dziękuję Wam za wytrwałość, wielkie serca, radość i nadzieję, które wnosicie w życie tak wielu ludzi ? powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i równocześnie przewodniczący Rady Fundacji JSW.
Oprócz projektów w kraju, Caritas prowadzi również zakrojone na szeroką skalę akcje za granicą. Budżet programu ?Rodzina Rodzinie? przekroczył 57 mln zł i zapewnił pomoc humanitarną 9 tys. rodzin w Syrii i Strefie Gazy. Wkrótce do programu włączony będzie iracki Kurdystan oraz Bejrut.
Caritas skutecznie włączyła się również w pomoc dla szpitali i personelu medycznego w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Organizacja uruchomiła projekt ?Wdzięczni Medykom?, do którego przyłączyła się także Jastrzębska Spółka Węglowa. W ramach tej akcji 11 szpitali otrzymało 30 respiratorów, których zakup sfinansowano z darowizny w wysokości niemal miliona złotych przekazanej przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Brytyjskie respiratory, cieszące się renomą i doskonałą opinią polskich medyków, trafiły do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Orzeszu, Cieszynie i Rybniku.
? Fundacja JSW współpracuje z Caritas od momentu swojego powstania. Chętnie włączyliśmy się do akcji wspierającej walkę z pandemią. Jestem głęboko przekonany, że tylko wtedy, kiedy będziemysolidarni, skutecznie stawimy czoła pandemii. Zakup respiratorów znacząco zwiększa bezpieczeństwo zdrowia naszych rodaków ? powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW oraz zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. ? Pragnę przy okazji jubileuszu złożyć na ręce dyrektora Caritas, ks. Marcina Iżyckiego, serdeczne gratulacje oraz życzenia dalszego wspaniałego rozwoju organizacji niosącej pomoc bliźnim w kraju i za granicą.