W minionym tygodniu przedstawiciele JSW wzięli udział w walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia producentów grafitu i karbonu ECGA (European Advanced Carbon and Graphite Materials Association). W trakcie trzydniowego wydarzenia miały miejsce posiedzenia komitetów tematycznych stowarzyszenia, podczas których dyskutowano m.in. na temat wyzwań dla branży w obliczu dekarbonizacji energochłonnych procesów jakimi są przetwórstwo grafitu i produkcja zaawansowanych wyrobów finalnych. Szansą na wzmocnienie konkurencyjności europejskich producentów może być zapowiedziany przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej tzw. Clean Industrial Deal.
– Skuteczna realizacja zielonej i cyfrowej transformacji musi odbywać się w oparciu o surowce wydobywane w sposób zrównoważony czyli zgodny ze standardami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi, co przekłada się na ich cenę. Naszym zdaniem kluczowym elementem nowych regulacji powinno być utworzenie strategicznej rezerwy surowców, których złoża są dostępne w państwach członkowskich, a ich eksploracja będzie gwarantem europejskiej autonomii i bezpieczeństwa dostaw – mówił w dyskusji Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju oraz przewodniczący stowarzyszenia surowców krytycznych Critical Raw Materials Alliance w Brukseli.
Jest to o tyle istotne, że oprócz produkcji surowca niezbędnego do produkcji stali, JSW jest także dostawcą smoły koksowniczej, która stanowi bazę do produkcji grafitu syntetycznego na potrzeby takich łańcuchów wartości jak baterie, elektrody czy włókna węglowe.