JSW ufundowała sprzęt do testów na SARS?CoV?2

Szpitale w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach z nowoczesnym laboratorium dzięki finansowemu wsparciu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Sprzęt laboratoryjny o wartości 330 tys. zł pozwoli m. in. na wykrywanie koronawirusa SARS?CoV?2, a także innych biologicznych czynników chorobotwórczych. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu znacząco zwiększy się dostęp do badań ? nie tylko dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego, ale też ościennych miast i gmin.
? To jest ważne, istotne wsparcie dla szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów, którzy jednocześnie często są pracownikami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bardzo dziękuję, bo to naprawdę wielki gest w stronę pacjentów oraz pracowników naszego szpitala ? powiedział Krzysztof Kowalik, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.
W ramach podpisanego porozumienia ? w pierwszej kolejności z badań będzie mogła korzystać określona grupa pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
? Wielu okolicznym szpitalom pomagamy w różny sposób i to jest dla nas sprawa oczywista. Proszę pamiętać, że sama Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 22 tysiące ludzi, a zatem pomoc dla szpitali i innych instytucji ochrony zdrowia na południu Polski to pomoc dla naszych pracowników i ich rodzin ? mówił Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Warto podkreślić, że sprzęt pozwala również na oznaczanie innych patogenów wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Sprzęt jest zatem bardzo przydatny do diagnozowania nie tylko Covid?19, ale też innych chorób w okresie zwiększonej zachorowalności (zwłaszcza wirusów grypy), a także ? co niezmiernie istotne ? do wykrywania bakterii Clostridium Difficile ? odpowiedzialnej za większość zakażeń szpitalnych.
? Dziękuję Jastrzębskiej Spółce Węglowej za pochylenie się nad tym tematem i dotację do urządzenia. Dziękuję, że dbacie o zdrowie naszych mieszkańców ? mówiła Ewa Gawęda, senator RP, która zabiegała o zakup sprzętu.