Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy. To „instrukcja obsługi” dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek.
– To, na czym nam zależy najbardziej, to kwestie w tej chwili związane z rekultywacją terenów. To jest około 500 hektarów o bardzo dużej wartości, ale wymagających przeprowadzenia skomplikowanych procesów w zakresie rekultywacji technicznej, bądź biologicznej w zależności od funkcji. Ten teren należy przywrócić z powrotem gospodarce – mówił Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Jak tłumaczył, aktualny system prawny w Polsce zobowiązuje do przeprowadzenia rekultywacji podmiot, na rzecz którego została wydana decyzja rekultywacyjna. Wobec tego nie jest możliwe przeniesienie własności nieruchomości, dopóki procesu rekultywacji nie zostanie przez SRK zakończony.
– Ten proces będzie trwał jeszcze wiele lat, bo wymaga do przygotowania dokumentacji, zapewnienia finansowania. W przypadku niektórych lokalizacji to są przedsięwzięcia przekraczające wartość 100 mln zł, ale też obszary są niebagatelne. Największym tematem, z którym chcemy się zmierzyć w najbliższej przyszłości to hałda Słupiec w województwie dolnośląskim o powierzchni 25 hektarów – dodał.
Dokument Biała Księga Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego br. zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Przedstawione zostaną w niej najistotniejsze rozwiązania, wskazujące kierunki transformowania regionów opartych na przemyśle węglowym, a także szanse i ograniczenia wpływające na realizację tego procesu. Księga ma opierać się na 3 kluczowych filarach:
- Społecznym
- Ekonomicznym
- Instytucjonalnym
Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane przez bank Światowy podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE.
W czwartkowym spotkaniu poza przedstawicielami Banku Światowego, Ministerstwa Przemysłu i prezesem SRK, uczestniczyli również przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu Kraj, Południowego Koncernu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej.