Konkurs wiedzy dla pracowników PGG z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023” został rozstrzygnięty

Zwycięzcą 20 jubileuszowej edycji konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023” został sztygar zmianowy Tomasz Oboński z KWK Staszic -Wujek Ruch Wujek. Drugie miejsce zajął Mateusz Fliegert z KWK ROW Ruch Chwałowice, a trzeci był Szymon Wieczerzycki z kopalni Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic. Finał został zorganizowany 15 listopada 2023 roku w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach.

Nagrody wręczał wiceprezes PGG S. A. ds. Produkcji Rajmund Horst oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha. Obecni byli dyrektorzy kopalń i przedstawiciele nadzoru górniczego. W jury zasiedli pomysłodawca konkursu i dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PGG S.A. Grzegorz Ochman oraz dyrektor Departamentu Personalnego PGG S.A. Damian Czoik. Gości powitał dyrektor kopalni ROW Tomasz Tkocz.
– Gratuluję finalistom i przede wszystkim zwycięzcom. Popularność tego konkursu z roku na rok rośnie, nie wyobrażam sobie, by kolejne edycje mogły się nie odbyć – podkreślał wiceprezes PGG S.A. ds. Produkcji Rajmund Horst.
– Gratuluję zwycięzcom, ale tak naprawdę gratulacje dla wszystkich dwóch tysięcy dwustu uczestników tej edycji, bo zwycięzcami są wszyscy. Liczę na to, że zdobyta wiedza przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w zakładach górniczych. Gratuluję organizatorom, poziom był bardzo wysoki. Mam nadzieję, że nie ustaną, by konkurs kontynuować – mówił wiceprezes WUG Piotr Wojtacha.
Organizator konkursu dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG S.A. Grzegorz Ochman zapewnił, że na 20 edycji nie spocznie. – Prezes wyraźnie powiedział, nie wyobraża sobie byśmy przestali. Przyznam, że czasami myślałem, żeby tak jak przy olimpiadzie, robić konkurs co 4 lata. Ale jest to niemożliwe. Jest ogromne zapotrzebowanie i już na początku roku ludzie pytają o kolejną edycję. Pierwszego1 kwietnia jak ruszamy, to tuż po północy, są pierwsze osoby, które nasze testy rozwiązują – zaznaczył dyrektor Grzegorz Ochman.
Z okazji jubileuszu konkursu za pomysł i organizację zarówno dyrektor Grzegorz Ochman, jak i jego poprzednik, były dyrektor Biura BHP i Szkoleń Andrzej Pakura, otrzymali figury świętej Barbary. Andrzej Pakura nie mógł osobiście odebrać tego wyróżnienia i w jego imieniu figurę odebrał dyrektor Ochman. Nagrodzony został także finalista Marcin Kościelniak, który wielokrotnie podchodził do konkursu i został uznany za weterana zmagań.
O WYGRANEJ ZDECYDOWAŁ 1 PUNKT
W finale zmierzyło się 10 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, którzy okazali się najszybsi i wykazali się największą wiedzą podczas półfinału. Finaliści odpowiadali na pytania konkursowe na scenie, ich zmagania były transmitowane. Formuła nawiązywała do telewizyjnego programu „Jeden z dziesięciu”. Walka była wyrównana, różnica wynosiła zaledwie jeden punkt.
– Jeśli dzięki zdobytej wiedzy w tym konkursie uda się zapobiec chociażby jednemu nieszczęśliwemu zdarzeniu to naprawdę warto jest brać w nim udział. Oczywiście nagroda się przyda, ale zdobyta wiedza procentuje w pracy – mówił zwycięzca Tomasz Oboński. W kopalni pracuje 25 lat, jest sztygarem zmianowym na oddziale przodkowym GRP-W1 w ruchu Wujek. W tym konkursie wziął udział po raz drugi.
Uważa, że za drugim podejściem było mu łatwiej, a im bliżej finału, tym czuł się pewniej. Wspierała go rodzina, córka i w szczególności syn.
– Poziom wiedzy uczestników robi ogromne wrażenie, a skala trudności pytań jest duża. Jest to z pewnością unikatowy konkurs, nie znam podobnych w innych spółkach, a na pewno w sektorze górniczym. Mnie szczególnie cieszy, że z roku na rok jest więcej uczestników. Główny cel jest taki, aby zdobyta wiedza przełożyła się na poprawę bezpieczeństwa w pracy, na tym nam najbardziej zależy- dodał wiceprezes Rajmund Horst.
W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba osób – 2200 pracowników. Od kwietnia do września na Portalu Pracownika mieli możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. Mogli do nich podchodzić wielokrotnie, natomiast tylko jeden raz w każdym miesiącu mogli rozwiązać test konkursowy. Zakres wiedzy był spory, obejmujący ponad półtora tysiąca zagadnień. W półfinale zmierzyło się 55 uczestników. 10 najlepszych dostało się do finału.
Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał 12 000 złotych, drugiego – 8500 złotych, a trzeciego – 6500 złotych. Pozostali uczestnicy finału otrzymali po 2 tysiące złotych. Po 2 tysiące złotych otrzymali też wylosowani trzej pracownicy spośród najbardziej aktywnych uczestników konkursu.
– Trudno uwierzyć, że to już 20 edycja. Przed laty jak konkurs ruszył prezentacja z pytaniami, półfinały i finały odbywały się jednego dnia. Obecnie bezcennym narzędziem jest dla nas Portal Pracownika, który umożliwia każdemu uprawnionemu dołączyć do zmagań. To może być przyjemne i pożyteczne zarazem, bo mierząc się z tymi pytaniami, zdobywamy pewną wiedzę, która nie wiadomo kiedy może się przydać – podkreśla dyrektor Grzegorz Ochman. Jak ocenił, w tym roku poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki.
W przyszłym roku finał konkursu odbędzie się w kopalni Staszic-Wujek. Zgodnie z regulaminem organizuje go bowiem ta kopalnia, w której pracuje zwycięzca.