Kopalnia Bolesław Śmiały jak poligon wojskowy

Ćwiczenia żołnierzy obrony terytorialnej z 13. ŚBOT odbyły się w ostatni majowy weekend (27-28 maja) na terenie kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych w ramach podpisanego na początku kwietnia tego roku porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Grupą Górniczą S.A. a 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej.

– Chcielibyśmy, żeby większość infrastruktury krytycznej na Śląsku była przetrenowana przez pododdziały Brygady. Nie jest to pierwsza taka infrastruktura, ale pierwsza kopalnia. Mamy już doświadczenie z Bolesławem Śmiałym, wspieraliśmy kopalnię w pobieraniu wymazów podczas pandemii. Hałda na terenie kopalni jest specyficznym obiektem do treningu – mówi dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że Grupy Dywersyjno-Rozpoznawcze (GDR) przeciwnika bedą próbowały dostać się na teren kopalni i zniszczyć kluczowe elementy m. in. wieżę wyciągową. Wojsko miało za zadanie wesprzeć system obrony, przechwycić i unieszkodliwić wroga. Grupa Quick Reaction Force musiała dotrzeć taktycznie w jak najszybszym czasie na hałdę po rannego. Hałda Skalny przy kopalni Bolesław Śmiały jest jedną z największych w Europie, rozpościera się na 30 ha i góruje 92 m nad okolicą, stanowiąc m.in. doskonały punkt obserwacyjny.
Podobne ćwiczenia Terytorialsów będą przeprowadzane na terenach innych kopalń i zakładów PGG S.A., gdyż spółka i wszystkie jej obiekty zgodnie z przepisami podlegają obowiązkowej ochronie z uwagi na strategiczny charakter dla polskiej gospodarki.
Tekst i zdjęcia: PGG S.A./ Bożena Sieja