Kopalnie JSW 360

Aplikacja ?Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 3600?, udostępniona na naszej stronie internetowej w ­połowie marca tego roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To już około 28 tysięcy odsłon, w tym 2400 z użyciem gogli VR.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które prezentuje swoje zakłady wykorzystując w takiej skali środowisko informatyczne wytworzone w technologii ?wideo 360 VR?. Wiele osób wraca do aplikacji, żeby poznać kolejne ciekawe miejsca i obiekty w kopalniach spółki. Sporym zainteresowaniem cieszą się też materiały edukacyjne, takie jak zdjęcia, filmy i ciekawostki z życia kopalni oraz informacje o zagrożeniach występujących w zakładach górniczych. Dzięki angielskiej wersji językowej aplikacja dotarła do 54 krajów z najodleglejszych ­zakątków świata.
Zastosowanie kamery rejestrującej obraz 3600 – w odróżnieniu od tradycyjnego filmu – sprawia, że obserwator trafia w centrum wydarzeń. Aplikacja umożliwia kilkugodzinny wirtualny spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Przy użyciu komputerowej myszki lub touchpada można samodzielnie eksplorować kopalnię, wybierając z menu interesujące miejsca i kierunek zwiedzania. Z pomocą lektora można przyswajać napotkane na trasie materiały edukacyjne. Korzystanie z aplikacji za pomocą gogli VR zapewnia dodatkowe wrażenia i bliski kontakt z życiem kopalni. Dzięki technologii ?wideo 360 VR? można rozglądać się wokół oraz przemieszczać w przód lub w tył na wybranej trasie.
Warto wiedzieć, że podczas czerwcowego posiedzenia Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych omówiono i zarekomendowano aplikację jako narzędzie przydatne studentom uczelni technicznych o profilu górniczym, między innymi Politechniki Śląskiej oraz AGH.