Kopalnie pod nowymi szyldami

Od nowego roku zmienia się nazwa nowej kopalni. Zamiast ?Bzie-Dębina? w budowie będzie ?Jastrzębie-Bzie?. To oznacza, że kopalnia zespolona ?Borynia-Zofiówka-Jastrzębie? zmieni się w zakład złożony z dwóch ruchów i skróci nazwę na ?Borynia-Zofiówka?.
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA podjął decyzję, że od 1 stycznia 2020 roku zmienia się struktura organizacyjna dwóch kopalń. Z KWK ?Borynia-Zofiówka-Jastrzębie? wydzielono Ruch Jastrzębie, który podporządkowano kopalni ?Bzie-Dębina? w budowie, nadając równocześnie zakładowi nową nazwę. Zmiana nazw obu zakładów ma charakter techniczno-organizacyjny. Wszystkie zadania realizowane przez kopalnie będą zgodne z przyjętym na 2020 rok Planem Techniczno-Ekonomicznym i ze Strategią JSW SA na lata 2020-2030.
Nowa kopalnia to szyb ?Jan Paweł? oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Szacowane zasoby węgla koksowego typu 35 w rejonie kopalni ?Jastrzębie-Bzie? to 180 mln ton. Uruchomienie nowego zakładu znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo kopalnia będzie wydobywać około 2 mln ton węgla koksowego rocznie. Pierwsza ściana ma zostać uruchomiona z końcem 2022 roku. Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje w budowę zakładu 3 mld zł.