Kopalnie TAURONA z lepszymi wynikami

Trzy zakłady górnicze TAURON Wydobycie wypracowały w 2020 roku lepszy wynik finansowy (EBITDA) o ponad 340 milionów niż rok wcześniej – wynika z szacunkowych danych finansowych opublikowanych przez TAURON. Spółka sukcesywnie zmniejszała straty, pomimo negatywnego wpływu pandemii. W jej kopalniach wzrosła też produkcja węgla handlowego, przy jednoczesnym obniżeniu zatrudnienia o prawie 350 osób.

– W trudnym otoczeniu rynkowym czasu pandemii wyraźnie odrobiliśmy straty, poprawiając tym samym wyniki finansowe zakładów górniczych Spółki. Dzięki utrzymaniu dyscypliny kosztowej i wdrożonym działaniom naprawczym wynik EBITDA za 2020 rok jest dla TAURON Wydobycie lepszy o blisko 70 procent niż rok wcześniej, a działania realizowane na rzecz poprawy efektywności przełożyły się na wzrost wydobycia o 20 procent ? podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie. ? W tym roku również niezmiennie koncentrujemy się na realizacji działań, które mają zapewnić rentowność wydobycia w naszych kopalniach w Jaworznie, Libiążu i w Brzeszczach ? dodaje prezes.
TAURON Wydobycie posiada obecnie największe zasoby węgla energetycznego w Polsce. Atutem Spółki jest produkcja paliw o niskiej zawartości chloru.
W Zakładzie Górniczym Sobieski udostępniono w tym roku kolejny pokład węgla o parametrach niezbędnych dla niskoemisyjnych bloków energetycznych. Z nowego złoża Brzezinka Spółka planuje pozyskać ponad 12 milionów ton paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania nowoczesnych bloków energetycznych, takich jak bloku 910 MW w Jaworznie. Dzięki bliskiej lokalizacji aktywów wytwórczych Grupy TAURON Spółka może im dostarczać paliwo wysokiej jakości, w zoptymalizowanej cenie.
Dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego umożliwi również poziom 800 metrów w ZG Janina w Libiążu. Zaawansowanie inwestycji osiągnęło już blisko 90 procent. Uruchomiono już zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Dzięki temu prawie 20-krotnie skróci się czas dotarcia załogi do miejsc pracy.
Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał tego roku.