Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i TAURON Polska Energia podpisali dzisiaj umowę pożyczki, dzięki której spółka otrzyma 11 mld zł na sfinansowanie rozwoju i dostosowanie sieci elektroenergetycznej. To rekordowa kwota – największe w historii finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Środki z pożyczki zostaną przeznaczone na finansowanie wydatków ponoszonych przez spółkę zależną TAURON, tj. TAURON Dystrybucja S.A na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej i zmian klimatu. Pożyczka pozwoli zwiększyć możliwości przyłączenia do sieci elektroenergetycznej kolejnych źródeł wytwórczych. Inwestycje te poprawią elastyczność sieci i zapewnią niezawodność dostaw energii.
Największą część ze środków KPO przeznaczyliśmy na inwestycje w czystą i opłacalną energię. To będzie ponad 100 mld zł. Są to środki na duże inwestycje infrastrukturalne związane z transformacją energetyczną – elektrownie wiatrowe na Bałtyku, terminale instalacyjne i serwisowe, sieci przesyłowe i dystrybucyjne – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Pożyczka będzie wypłacana sukcesywnie, na podstawie wniosków o wypłatę składanych przez TAURON w miarę postępu prac finansowanych z pożyczki. Środki będą wypłacane do wysokości środków przekazanych BGK na ten cel przez dysponenta środków – Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
– Dzisiaj największą w dziejach polskiego sektora energetycznego, umową na finansowanie inwestycji rozpoczynamy wdrażanie środków Funduszu Wsparcia Energetyki będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Konkurencyjność i innowacyjność naszej gospodarki zależą od transformacji energetycznej. Bez środków z KPO będących w dyspozycji BGK tego typu projekty nie miałyby szans na realizację w zaplanowanym czasie. Wierzę, że dzięki dzisiejszej umowie, najbliższe lata przyniosą diametralną poprawę bezpieczeństwa energetycznego południowych regionów kraju, a jednocześnie odbiorcy zyskają nowe, niedostępne dotychczas możliwości wykorzystania coraz bardziej zielonej energii – mówi prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Transformacja energetyczna w Polsce potrzebuje silnej, elastycznej i bezpiecznej sieci dystrybucyjnej, a inwestycje w sieć wymagają bardzo dużych nakładów finansowych. Środki pozyskane w ramach KPO pozwolą nam na rozwój infrastruktury energetycznej oraz jej integrację z nowoczesnymi technologiami. Skorzystają na tym zarówno klienci, jak i społeczności lokalne. Dodatkowo zwiększy to możliwości rozwoju OZE – zauważył Grzegorz Lot, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.
To pierwsza pożyczka udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach KPO w części dedykowanej na sieci dystrybucyjne i jednocześnie największa pożyczka dla spółki TAURON Polska Energia. – Środki trafią do kluczowego dla nas segmentu dystrybucji, który generuje największą część EBIDTA Grupy. W najbliższych latach spodziewamy się skokowego wzrostu zapotrzebowania na energię, dlatego do 2035 roku na rozbudowę i modernizację sieci przeznaczymy 60 mld złotych, a pozyskana pożyczka wydatnie temu pomoże – powiedział Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów TAURON Polska Energia.
– Warunki pożyczki są dla nas bardzo atrakcyjne, a długi, 25-letni okres spłaty istotnie wydłuży średnią zapadalność zadłużenia Grupy TAURON. Bank Gospodarstwa Krajowego jest naszym kluczowym partnerem w pozyskiwaniu finansowania na cele transformacji, dlatego tym bardziej cieszy nas perspektywa dalszej długoterminowej i owocnej współpracy w realizacji strategii opartej o silną dystrybucję – dodał Krzysztof Surma.
Więcej informacji o pożyczce na stronie internetowej BGK.