KWK Makoszowy – Pożar na składowisku odpadów drewnianych

O godzinie 13.30 zakończyło się dogaszanie pożaru, jaki wybuchł w poniedziałek, 28 marca 2022 na terenie kopalni Makoszowy. Około 9.50 dyspozytor kopalni zauważył na monitoringu dym na terenie składowiska odpadów drewnianych. Ogień został zlokalizowany w stercie odpadów.

Pracownicy wysłani na miejsce dla sprawdzenia sytuacji podjęli próbę gaszenia pożaru wodą z hydrantów ppoż. Jednak ze względu na silny wiatr okazało się to niewystarczające. Kłęby pary powstającej przy gaszeniu drewna wodą utrudniają widoczność.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami, powiadomiono straż pożarną. Gaszenie zostało podjęte przez strażaków kilkanaście minut pod godzinie 10-tej. Ogień został opanowany, jednak z uwagi na ilość zgromadzonego tam drewna akcja trwała znacznie dłużej. Kopalnia pomagała przy niej posiadanym ciężkim sprzętem – ładowarką, na łyżkę której zbierano żarzące się drewno, zalewano na niej wodą i przewożono w bezpieczne miejsce.
Po zakończeniu akcji przez straż, pogorzelisko przekazano kopalni. Ta zainstalowała dodatkowy hydrant, a obszar objęła bezpośrednim dozorem pracowników i ochrony.
W pożarze nie było poszkodowanych. Wprawdzie obszar składowiska jest odległy o prawie 300 metrów od szybu wentylacyjnego, jednak ze względu na silny wiatr, zmieniający kierunek, podjęto decyzję o profilaktycznym wycofaniu pracowników spod ziemi.
Przyczyna pożaru oraz straty nie zostały jeszcze określone.