Kolorowa ławka, która mierzy stan powietrza – czegoś takiego nikt na świecie jeszcze nie wymyślił. Dwóch niezwykle kreatywnych pracowników Ruchów Borynia i Zofiówka zaprojektowało i skonstruowało ławkę smogową.
Innowacyjna ławka podświetlana LED-em wyposażona jest w czujnik pomiaru cząsteczek pyłów zawieszonych PM 10. Zmienia ona kolor – od zielonego, przez żółty do czerwonego ? w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Nie dość, że praktyczna, to ma designerski wygląd i jest wygodna. ? Wszystko wykonaliśmy sami w garażu. Teraz dążymy do tego, by takie ławki produkować na szerszą skalę, ale do tego potrzebne jest odpowiednie miejsce i sprzęt ? mówi Michał Szyszkowski, a drugi konstruktor ? Michał Kaczorek dodaje: Naszym założeniem był ładny wygląd i funkcjonalność.
Wyobraźnia Michała Kaczorka i Michała Szyszkowskiego nie ma żadnych ograniczeń. Oprócz tego, że ławka pokazuje jakość powietrza, wyposażona jest też w router Wi-Fi oraz cztery gniazda USB. Pierwszy model stanął już w Jastrzębiu-Zdroju, a kolejny – bardziej rozbudowany – powstaje w garażu jednego z pomysłodawców. Projektanci na tym jednak nie poprzestają, bo w planach – oprócz ławek – mają skonstruowanie innych elementów miejskiej architektury.
Obaj pomysłowi konstruktorzy pracują w Jastrzębskiej Spółce Węglowej: Michał Kaczorek w Ruchu Zofiówka, jako starszy inspektor technologii górniczej pod ziemią, a Michał Szyszkowski w Ruchu Borynia, gdzie jest starszym inspektorem nadzoru inwestycji dołowych pod ziemią. Projektują i konstruują po pracy, a tym łatwiejsze, że mieszkają tuż obok siebie. ? Dotychczasowe koszty ponieśliśmy sami i na pewno było warto, ale żeby wdrożyć nasze kolejne, dużo dalej idące rozwiązania musimy pozyskać dodatkowe wsparcie finansowe ? mówi Michał Szyszkowski.