W Woli jest wola do dobrej współpracy i szansa na zagospodarowanie pogórniczego majątku. Możliwości inwestycyjne terenów dawnej KWK Czeczot były tematem spotkania prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń z wójtem gminy Miedźna. To kolejna szansa na sprawiedliwą transformację z SRK.
Ponad 120 działek o powierzchni blisko 20 ha. To majątek po dawnej kopalni Czeczot w Woli, którym dysponuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Znakomitą większość stanowią działki osiedlowe i komunikacyjne usytuowane poza terenem byłego zakładu. Pozostałą część tworzą działki z zabudową przemysłową. Wszystkie dają szansę na zagospodarowanie i dalszy rozwój gminy Miedźna, właśnie przy udziale SRK – wiodącego podmiotu w procesie transformacji regionu. Współpraca samorządu lokalnego z SRK to klucz do sukcesu.
– Jesteśmy najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, ale najbardziej aktywnym w procesie transformacji terenów pogórniczych i kopalnianych. Trzeba mieć świadomość z roli, jaką mogą odegrać nasze nieruchomości w procesie transformacji. Spółka ma być i jest partnerem do działania oraz motorem przemian, a nie jak do niedawna, hamulcowym transformacji. Od poprzedników wyróżnia nas tempo zagospodarowania poprzemysłowych nieruchomości – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
SRK działając wraz z gminą planuje zagospodarować pokopalniany teren, dając szansę na utworzenie nowych miejsc pracy i wzrost gospodarczy tego obszaru. Jednocześnie SRK także samodzielnie podąża w kierunku przemian. W styczniu rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż budynku biurowego wraz z działką przy ul. Przemysłowej. W kolejce po nowych właścicieli są kolejne nieruchomości.
HISTORIA KWK CZECZOT
Majątek po KWK Czeczot SRK przejęła w czerwcu 2017 roku, w wyniku podziału Kompanii Węglowej. Ta była następcą prawnym Nadwiślańskiej Spółki Węglowej S.A., w ramach której kopalnia funkcjonowała. W 2000 r. została połączona z kopalnią Piast, a 29 lipca 2005 r. zakończono wydobycie węgla w tym rejonie. Kopalnię zlikwidowano w 2008 r.