Malowanie pod szybem – projekt malarski

?Zanim kopalnia zniknie? to projekt malarski Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, który odbył się na terenie kopalni Wujek w dniach 15-17 czerwca 2023 r. Jego celem było utrwalenie w malarstwie tkanki historycznej obiektów związanych z pacyfikacją kopalni ?Wujek? w 1981 r.

? Chcieliśmy stworzyć kolekcję obrazów, które będą pokazywać budynki kopalni zanim ona zniknie ? mówi Monika Ziembińska-Wojczyk ze ŚCWiS. Uczestnicy do wyboru mieli dwie techniki: akryl lub olej na płótnie o wymiarach min. 50 x 70 cm. Do udziału zgłosiło się blisko 70 osób ? plastycy, uczniowie, studenci szkół artystycznych oraz sympatycy malarstwa. Pierwszego dnia za pędzle chwycili uczniowie katowickiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza, drugiego dnia studenci artystycznych szkół wyższych. Trzeciego dnia z tematem zmierzyli się dorośli i seniorzy, zarówno malarze profesjonalni, grupy działające na terenie Katowic, takie jak Grupa Malarska ?Impast?, Grupa Janowska oraz amatorzy. ? Fajnie jest przyjechać tutaj i na żywo zobaczyć coś, co się znało tylko z lekcji historii. Jest tu bardzo dużo ciekawych kadrów, można je z każdej strony obejść i inaczej namalować. To miejsce ma niesamowity potencjał ? stwierdza Wiktoria Penar, studentka ASK z Krakowa.
Prace wykonane w ramach pleneru wezmą udział w konkursie artystycznym, gdzie zostanie wyłonionych 9 najlepszych prac, a później zostanie przygotowana ich wystawa. Na 28 września 2023 r. zaplanowany jest uroczysty wernisaż z udziałem autorów.
Organizatorem pleneru było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a współorganizatorem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie ?Patriotyzm Jutra? Edycja 2023.
Zdjęcia: PGG S.A./ Bożena Sieja