Milion oszczędności w firmach. TAURON wspiera efektywność energetyczną

Prawie milion złotych mogły zaoszczędzić na wydatkach za energię firmy, które przeprowadziły w ciągu dwóch ostatnich lat audyt energetyczny i wdrożyły rekomendowane przez ekspertów TAURONA rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną. Firmy ograniczyły w ten sposób zużycie energii łączenie nawet o 300 GWh. To to tyle, ile zużywa firma produkcyjna w ciągu roku.

O oszczędnościach generowanych dzięki audytom energetycznym eksperci TAURONA opowiedzą podczas webinarium już 15 marca. Zapisy na biznes.tauron.pl
? Najtańsza energia to ta zaoszczędzona, dlatego promujemy wdrażanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w biznesie. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące jej zużycie ? wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Mniej znaczy więcej
Poprawa efektywności energetycznej często jest kojarzona ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. W rzeczywistości jednak efektywność energetyczna to pojęcie szersze, które oznacza skuteczniejsze zużywanie energii potrzebnej
do przeprowadzenia tego samego procesu.
Firmy mogą więc osiągać efektywność energetyczną w różny sposób. Mogą na przykład ograniczyć straty energii albo wprowadzić nowe, lepsze rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu.
– Dzięki wzrostowi efektywności energetycznej firma może ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć koszty związane z jej zakupem przy tej samej lub większej wydajności procesów technologicznych ? mówi Tomasz Lender, wiceprezes TAURON Sprzedaż. – Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są każdorazowo indywidualnie dla firmy. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, takich jak odzysk ciepła z instalacji chłodniczej pras, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o 700 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 520 MWh, dzięki zastosowaniu regulacji prędkości obrotowej pras hydraulicznych ? wylicza Tomasz Lender.
Po pierwsze audyt
Pierwszym krokiem w kierunku efektywnego zużycia energii przez każdą firmę powinien być audyt energetyczny, czyli przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie.
W jego efekcie eksperci proponują rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Audyt może dotyczyć całego przedsiębiorstwa ? obejmuje wtedy obiekty, procesy technologiczne lub produkcyjne, konkretne urządzenia i instalacje; lub też badać tylko jedno przedsięwzięcie, które ma służyć poprawie efektywności energetycznej.
Więcej o oszczędnościach z efektywności energetycznej w firmach będzie można dowiedzieć się podczas darmowego webinarium z ekspertami TAURONA już 15 marca o godz. 10.00.