Minęła 17 rocznica katastrofy w kopalni Halemba

Mija 17 rocznica jednego z najtragiczniejszych wypadków w historii polskiego górnictwa. 21 listopada 2006 roku około godziny 16.00 w kopalni Halemba w pokładzie 506 na głębokości 1030 podczas prac likwidacyjnych wybuchł metan i pył węglowy – zginęły 23 osoby. Jak co roku od tej tragedii, 21 listopada 2023 roku, ofiary katastrofy upamiętnili ich bliscy, koledzy oraz przedstawiciele: kopalni Ruda, PGG S.A. , władz miasta i związków zawodowych.

W uroczystościach wzięli udział: wiceprezes ds. pracowniczych PGG S.A. Jerzy Janczewski, dyrektor KWK RUDA Jacek Kowalczuk i dyrektor ds. ekonomicznych kopani Paweł Owczarek. Rudzki samorząd reprezentowali wiceprezydent Anna Krzysteczko oraz przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Myszur. Obecne były także poczty sztandarowe oraz rodziny i znajomi ofiar katastrofy z 2006 r.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w intencji pracowników, którzy wówczas zginęli. Następnie na pobliskim cmentarzu w Rudzie Śląskiej-Halembie delegacje złożyły kwiaty i zapalały znicze. Znajduje się tam krzyż i tablica ku czci wszystkich górników, którzy zginęli w wypadkach w kopalni Halemba. Znicze od rana palą się także przed kopalnianym zegarem przy wejściu do kopalni.
Katastrofa w Halembie była jedną największą tragedii w polskim górnictwie. Większość ofiar katastrofy to pracownicy zewnętrznej firmy Mard, która na zlecenie kopalni prowadziła prace likwidacyjne.
fot. PGG S.A./D.Klimza