Mural na 70-lecie kopalni Ziemowit został uroczyście odsłonięty.

Na ścianie Izby Tradycji w KWK Piast-Ziemowit Ruchu Ziemowit w Lędzinach powstał mural z okazji 70-lecia kopalni Ziemowit. Przedstawia kopalnię-jubilatkę oraz kopalniany szyb na tle zachodzącego słońca. Wykonali go artyści z pracowni Czary-Mury. Dzieło uroczyście odsłonili 24 listopada 2022 roku przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej i kopalni Piast-Ziemowit; Dyrektor Departamentu Personalnego PGG SA Damian Czoik i Dyrektor Kopalni Piast – Ziemowit Krzysztof Krasucki.

Namalowanie muralu na ścianie Izby Tradycji przy kopalni Ziemowit zajęło artystom, Marcie Piróg-Helińskiej oraz Markowi Greli, 5 dni. ? Poszło gładko, bo ściana była idealnie przygotowana. Tak naprawdę była to najgładsza ściana z jaką mieliśmy do czynienia, aż się wałki ślizgały ? mówi Marta Piróg-Helińska z pracowni Czary-Mury. Podkreśla, że to nie pierwszy mural o tematyce górniczej. W zeszłym roku artyści namalowali mural upamiętniający 40-lecie strajku w kopalni Piast w Bieruniu.
– Górnictwo jest bliskie memu sercu. Pochodzę z rodziny górniczej, dziadkowie, wujkowie i tata pracowali na dole. Mural z okazji 70-lecia kopalni Ziemowit namalowaliśmy w żywych i pozytywnych barwach, bo taki widok kopalni pamiętam z dzieciństwa; kopalniany szyb na tle zachodzącego słońca – dodaje Marta Piróg-Helińska.