Nanorurki z Grupy Kapitałowej JSW

Spółka JSW Innowacje podpisała umowę ze szwajcarską firmą AGT Management & Engineering AG o rozwoju i wdrażaniu technologii produkcji nanostruktur węglowych. Współpraca między obu firmami ma doprowadzić do przygotowania na skalę przemysłową produkcji nanostruktur węglowych, w tym nanorurek, do produkcji których będą wykorzystywane: metan ze złóż węgla koksowego, gaz ziemny, paliwo alternatywne i plastik.

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że umowa o współpracy przewiduje realizację projektu CNT (Carbon Nanotubes) w trzech etapach. Najpierw zostaną przeprowadzone badania i analizy zastosowania technologii nanowęglowej, którą dostarcza spółka AGT, mające na celu sprawdzenie jej skuteczności w skali przemysłowej. Ta część odbędzie się w Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, przy udziale partnera zewnętrznego Eisenmann Anlagenbau GmbH & Co. KG, który jest wykonawcą infrastruktury technicznej. Potem powstanie spółka celowa – założona wspólnie przez JSW innowacje oraz AGT – do dalszego rozwijania projektu. To ona zbuduje pierwszą linię do produkcji nanostruktur węglowych na terenach poprzemysłowych po Koksowni Dębieńsko w Czerwionce – Leszczynach. Finalnie, w ramach spółki celowej, powstaną kolejne linie produkcyjne nanostruktur węglowych. Tym samym, dzięki międzynarodowej współpracy, portfel produktów Grupy Kapitałowej JSW zostanie znacząco rozszerzony o cenne surowce do materiałów kompozytowych oraz specjalistycznych zastosowań materiałowych.
Nanostruktury węglowe są zbudowane z grafenu. Grafen jest specyficzną strukturą o grubości jednego atomu węgla. Ułożenie atomów przypomina plaster miodu. Jednościenne nanorurki węglowe ? czyli grafen zwinięty w cylindry ? mogą mieć średnicę od 1 do 1,5 nm. Produkowane są też nanorurki dwuścienne i wielościenne. Są niezwykle lekkie, ale za to bardzo wytrzymałe. Nawet sto razy bardziej niż stal, a do tego przewodzą doskonale ciepło i prąd. Nanostruktury węglowe poprawiają właściwości materiałów, dzięki temu stają się one bardziej wytrzymałe i podlegają mniejszemu zużyciu. Wydłużenie cyklu życia materiału sprawia, że staje się on bardziej przyjazny dla środowiska, bo zmniejsza się ilość odpadów. Są również dodawane do materiałów konstrukcyjnych zmniejszając ich wagę, a to ma ogromne znaczenie m.in. w motoryzacji, przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin. Nanorurki znajdują najczęściej zastosowanie w elektronice, energetyce, ochronie środowiska, medycynie i produkcji kompozytów.

JSW, ST