Nowa generacja paliw węglowych ? Karolinka 2.0.

Konferencja PGG S.A. z udziałem 15 gmin uzdrowiskowych w Polanicy Zdrój.

?Nowa generacja paliw węglowych ? Karolinka 2.0? ? pod takim hasłem w Polanicy Zdrój 29 maja 2023 roku odbyło się spotkanie prasowe w ramach programu promocyjno-edukacyjnego Karolinka 2.0. Zorganizowała je Polska Grupa Górnicza S.A. i Wojewoda Dolnośląski przy współpracy z Instytutem Technologii Paliw i Energii z Zabrza. Udział wzięli samorządowcy z piętnastu gmin uzdrowiskowych z województwa dolnośląskiego, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz dolnośląskich władz samorządowych.
Wśród wielu poruszonych kwestii, kluczową były możliwości skutecznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń w przypadku zastosowania innowacyjnych paliw węglowych np. Ekogroszku Karolinka oferowanego przez PGG S.A.
W wystąpieniach wiceprezesa PGG S.A. ds. Sprzedaży Adama Gorszanowa, dyrektora ITPiE Aleksandra Sobolewskiego oraz dr inż. Katarzyny Matuszek z ITPiE z Zabrza, szczególne zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły zagadnienia dotyczące jakości i emisji paliw oraz rezultatów uzyskiwanych w wyniku dostosowania paliwa do właściwego typu i rodzaju kotła.
Z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Instytutu Paliw i Energii w Zabrzu w ramach Programu Polskiej Grupy Górniczej S.A. – KAROLINKA 2.0. wynika, że spalanie Ekogroszku Karolinka może zredukować emisję zanieczyszczeń nawet o 50% w porównaniu do emisji towarzyszącej spalaniu tradycyjnych paliw węglowych. Specjaliści z ITPE w Zabrzu na zlecenie spółki zrealizowali pomiary na urządzeniach grzewczych zainstalowanych w jednostkach samorządowych podlegających gminom: Bojszowy, Kuźnia Raciborska i Wałcz w warunkach naturalnej eksploatacji.
Badania wykazały, że dzięki spalaniu Karolinki poprawiła się nie tylko jakość powietrza, to paliwo pomaga utrzymać także dłuższą żywotność kotła. Do tego jest bardziej wydajne, bo przy mniejszym zużyciu paliwa, pozwala produkować więcej ciepła.
PGG S.A. kontynuuje Program Karolinka 2.0 i zaprasza do udziału kolejne podmioty zużywające paliwa węglowe, w szczególności przedstawiciele PGG S.A. liczą na udział gmin uzdrowiskowych.
Zdjęcia: PGG S.A.