Nowoczesne centrum produkcyjno-remontowe na Śląsku

Jastrzębskie Zakłady Remontowe, wchodzące w skład grupy kapitałowej JSW, zawarły kontrakt z firmą Budimex SA na budowę zespołu hal produkcyjno-remontowych w Suszcu na Górnym Śląsku. Inwestycja JZR to pierwszy etap planowanej budowy nowoczesnego centrum przemysłowego na terenie byłej kopalni Krupiński, którą JSW przekazała nieodpłatnie 31 marca 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W ramach umowy podpisanej 14 marca w Warszawie Budimex wybuduje nowe hale oraz przeprowadzi kompleksową rozbudowę i modernizację istniejących obiektów produkcyjnych oraz socjalno-biurowych o powierzchni ponad 15 000 m2. Prace budowlane obejmą także budowę: dróg wewnętrznych, parkingów i placów składowych. Obiekty będą wykorzystywać nowoczesne rozwiązania energetyczne jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.  Spółka zrealizuje kontrakt w systemie ?zaprojektuj i wybuduj?, a wartość kontraktu wynosi 48,4  mln zł. Prace budowlane potrwają do 2020 roku.

– Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą rozpoczyna faktyczną realizację ?Programu JZR Rozwój?, który pozwoli na znaczące rozszerzenie działalności produkcyjno-remontowej oraz rozwój technologiczny naszej spółki – mówi Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Zaprojektowane i wykonane przez Budimex obiekty produkcyjno-remontowe pozwolą Jastrzębskim Zakładom Remontowym rozwijać produkcję maszyn i urządzeń na potrzeby sektora wydobywczego w Polsce i za granicą. JZR będą w nich wytwarzać i remontować, m.in. szyny kolejek podwieszanych, krążniki, rurociągi magistralne, trasy przenośników zgrzebłowych, sekcje obudów zmechanizowanych. Dzięki inwestycji w gminie powstanie około 170 nowych miejsc pracy, które bezpośrednio znajdą zatrudnienie w JZR-ach.

– Podpisanie umowy między JZR a firmą Budimex to kolejny krok w realizacji planów spółki wpisanych  do „Strategii Rozwoju JSW na lata 2018-2030”. Liczę, że ta inwestycja to dopiero początek  kompleksowego zagospodarowania 70 hektarów pozostałych po kopalni Krupiński. Nasz plan industrializacji i rewitalizacji tych terenów zakłada powstanie w Suszcu nowoczesnego kompleksu przemysłowego na miarę XXI wieku, który idealnie wpisuje się w ?Program dla Śląska? oraz rządowy program ?Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju? ? powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

– To bardzo ważny kontrakt dla Budimeksu. Grupa JSW jest naszym nowym klientem a jednocześnie cenionym podmiotem na rynku przemysłowym i wydobywczym. Będziemy realizować dla JSW nowoczesny obiekt w wraz z całym otoczeniem inwestycji. Mamy duże doświadczenie w projektowaniu i konstruowaniu inwestycji przemysłowych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy oddaliśmy inwestorom dwa tego typu obiekty w województwie mazowieckim ? centrum logistyczne i fabrykę urządzeń diagnostycznych. W budowie hal produkcyjno-remontowych dla JZR będą w znacznym stopniu uczestniczyć także lokalni śląscy podwykonawcy ? powiedział Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma ambitne plany związane z rewitalizacją terenów po byłej kopalni Krupiński w Suszcu. Spółka chce, by zaangażowały się w to także inne podmioty, dzięki którym na terenach pogórniczych powstanie nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego – obok obiektów JZR – wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności i nowoczesny zakład włókien węglowych wytwarzanych z produktów ubocznych procesu koksowniczego.

* * *

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Podstawową działalność Grupy JSW stanowi produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych. Węgiel wydobywany przez Grupę JSW, w tym głównie węgiel koksowy, jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym.

* * *

Grupa Budimex tworzy jedną z największych grup budowlanych w Polsce. Jest również rozpoznawalna i ceniona od wielu lat za granicą. Początki działalności firmy sięgają roku 1968, kiedy powołano Centralę Handlu Zagranicznego budownictwa Budimex. Obecnie, jako przedsiębiorstwo infrastrukturalno-usługowe, Budimex koncentruje się na rynku polskim. Będąc generalnym wykonawcą, oferuje  usługi w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i hydrotechnicznego. Budimex stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami.