Obchody Barbórkowe SRK SA

Wspomnienie Świętej Barbary, to najważniejszy dzień w roku dla całej braci górniczej. Wiekowa tradycja jest głęboko zakorzeniona w historii Górnego Śląska. To czas refleksji, podsumowań i podziękowań dla tych, którzy wnoszą wkład w funkcjonowanie branży.

W świętowanie niezmiennie włącza się Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa, zorganizowała tradycyjne obchody barbórkowe. 1 grudnia w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Bytomiu odprawiona została uroczysta Msza Święta za wszystkich pracowników SRK. Liturgii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Wcześniej, w asyście Górniczej Orkiestry Dętej ?Bytom? im. Józefa Słodczyka, uczestnicy wspólnie przemaszerowali sprzed siedziby Spółki do kościoła.
Druga część obchodów barbórkowych SRK S.A., czyli uroczysta gala, odbyła się 3 grudnia w Bytomiu.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego Piotr Pyzik, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ ?Solidarność? Jarosław Grzesik oraz parlamentarzyści, samorządowcy
i przedstawiciele związków zawodowych. Do uczestników obchodów list gratulacyjny skierowali Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
Uroczysta gala była okazją do podsumowań dotychczasowej działalności Spółki, ale również na spojrzenie
w przyszłość. To m.in. prowadzone działania do wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych z zaangażowaniem pokopalnianego majątku i posiadanego potencjału. Gala była również okazją do podziękowań i wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych oraz stopni górniczych, a także odznaki ?Zasłużony dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.?. W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. członkowie zarządu SRK: Prezes Janusz Smoliło otrzymał Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Wiceprezes Radosław Wojtas został uhonorowany odznaką honorową ?Zasłużony dla Górnictwa RP?, a wiceprezes Marek Pieszczek otrzymał stopień Generalnego Dyrektor Górniczego I stopnia. Uhonorowano także pracowników, którzy przepracowali 25 i 35 lat. Ci pierwsi z okazji tzw. jubilata otrzymali jubileuszowe zegarki. Po oficjalnej części uroczystości odbyła się tradycyjna biesiada.
W niedzielę 4 grudnia, czyli wspomnienie Świętej Barbary, Prezes Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń
dr inż. Janusz Smoliło uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej Barbórkowej w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej.