Obchody jubileuszu 140-lecia kopalni Marcel. Dni Otwarte w Górniczej Izbie Pamięci

Z okazji jubileuszu 140-lecia kopalni Marcel na dni otwarte zaprasza Górnicza Izba Pamięci KWK Marcel. Ekspozycję mogą zwiedzać wszyscy chętni do piątku 22 września. Dzień później, 23 września w kościele Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach planowane jest nabożeństwo, które poprzedzi przemarsz osób związanych z kopalnią Marcel.

O eksponatach zgromadzonych w Górniczej Izbie Pamięci przy kopalni „Marcel” opowiada pasjonat, były pracownik zakładu. Są tam kopalniane pamiątki, przedmioty historyczne, kroniki, miniatura cechowni i makieta szybu kopalni. W związku z jubileuszem Izbę można zwiedzać od 9.00 do 18.00 do 22 września po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.
W ramach uroczystości jubileuszowych w sobotę 23 września o 16.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach odbędzie się msza święta z udziałem dyrektorów, byłych dyrektorów, pracowników, przedstawicieli związków zawodowych, osób związanych z zakładem. Będą poczty sztandarowe i uroczysty przemarsz przy dźwiękach orkiestry. Po mszy uczestnicy spotkają się w klubie NOT w Radlinie, będą mieli okazję zapoznać się z publikacją wydaną na jubileusz 140-lecia kopalni; chodzi o 400 stronicowy album ze zdjęciami i ciekawostkami dotyczącymi ruchu Marcel.
Początki kopalni Marcel sięgają połowy XIX w., ale pełne uruchomienie zakładu nastąpiło 13 listopada 1883 r. Kopalnia początkowo stanowiła własność rodziny Grundmanów. Do 1945 r. kopalnia nosiła nazwę Emma, następnie nadano jej nazwę Marcel.
Obecnie ruch Marcel jest częścią kopalni ROW.