Obchody stulecia istnienia polskiego nadzoru górniczego

W piątek, 24 czerwca br. w Katowicach pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości jubileuszowe nadzoru górniczego. O godzinie 8.15 przed głównym wejściem do siedziby Wyższego Urzędu Górniczego do symbolicznej fotografii ustawili się pracownicy Urzędu oraz część gości, którzy specjalnie na tę okazję, mimo upalnej pogody, ubrali się w galowe mundury górnicze.

Kolejna część jubileuszowych uroczystości WUG odbyła się w sali koncertowej Katowic Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Wśród kilkuset gości znaleźli się przedstawiciele: prezydenta, władz państwowych, władz administracyjnych woj. śląskiego, samorządów, duchowieństwa, wojska, związków zawodowych, instytucji współpracujących z WUG oraz delegacje zakładów górniczych z całej Polski, wydobywających różnorodne kopaliny (węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny, ropę, rudy miedzi, kruszywa, sól, siarkę).
Obecni byli m.in.: przedstawiciel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Sekretarz Stanu Andrzej Dera, przedstawiciel Pani Marszałek Sejmu – poseł Jerzy Polaczek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego – Piotr Pyzik, Szef Służby Cywilnej, która także w tym roku obchodzi swoje stulecie – Dobrosław Dowiat-Urbański, podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa – Piotr Dziadzio, Prezydent Miasta Katowic Marcin Krupa, Prezes Czeskiego Urzędu Górniczego Martin Štemberka, a także delegacja z Ukrainy.
Po powitaniu gości przez Prezesa WUG Adama Mirka i I Wiceprezesa WUG Krzysztofa Króla, głos zabrał minister Andrzej Dera, który odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników uroczystości. Stwierdził m.in.:
(?) Dziękuję za Państwa wysiłek na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w górnictwie, które jest bardzo ważną i szczególną dziedziną gospodarki. (?) W Państwa rękach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za polskie górnictwo i jego dalszy rozwój. Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie, jakim dysponują pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach i działających w całym kraju okręgowych urzędów górniczych, jest nieoceniona i zasługuje na najwyższe uznanie. (?) Za ten olbrzymi dorobek, za 100 lat stania na straży bezpieczeństwa górników i mieszkańców terenów górniczych, za Państwa gotowość do stawiania czoła największym wyzwaniom chcę dziś jako Prezydent Rzeczypospolitej gorąco podziękować. (?).
Następnie minister Andrzej Dera wręczył ordery i odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górnictwie, za wkład w rozwój gospodarki narodowej. M.in. za zasługi w działalności na rzecz rozwoju górnictwa Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Krzysztof Król, Adam Mirek i Piotr Wojtacha.
Jubileuszowa uroczystość była także okazją do uhonorowania pracowników urzędów nadzoru górniczego odznaczeniami resortowymi.
Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć górników – ofiar niedawnych dwóch katastrofach, które miały miejsce w kwietniu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Uroczyste obchody stulecia istnienia polskiego nadzoru górniczego na zakończenie uświetnił występ zespołu Wolna Grupa Bukowina.
Patronat medialny nad uroczystością jubileuszową Wyższego Urzędu Górniczego objęły redakcje: TVP Katowice, Dziennika Zachodniego i Strefy Biznesu, ?Trybuny Górniczej? i nettg.pl, ?Gościa Niedzielnego? oraz Radia eM.