Oddajmy hołd Górnikom. Świętujmy razem Święto Niepodległości

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości, które w tym roku przypadają w 40. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego.

Święto 11 listopada to idealna okazja do upamiętnienia wszystkich bezimiennych bohaterów Sierpnia 80, którzy walczyli o wolność i godne życie Polaków. Fundacja JSW przygotowała bogaty program uroczystości, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności.
Górnicy z jastrzębskich kopalń 40 lat temu wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie. Było to wydarzenie, które zmieniło życie obywateli całego kraju, bo pozwoliło na marsz do wolnej i niepodległej Ojczyzny. Tradycja i historia to filary górniczego etosu, dlatego Fundacja JSW przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną ?Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego ? Śląski ślad w 100-Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej?, której kulminacją jest 11 listopada br. Tego dnia o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, o godzinie 16.00 widowisko teatralno-muzyczne ?Heroizm Witolda Pileckiego” (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na www.porozumieniejastrzebskie.pl. Na godzinę 19.00 zaplanowano oryginalny ambient świetlny, który powstanie na 40 budynkach Jastrzębia Zdrój oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW. O godzinie 20.00 nastąpi zapalenie świeczek w oknach jako symbol pamięci o bezimiennych bohaterach.
– Nie możemy zapomnieć, że tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, 40 lat temu podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, rodziła się wolna niepodległa Polska. Górnicy JSW swoją determinacją zrobili olbrzymi krok w kierunku rozpadu systemu komunistycznego, a tym samym wolności naszego kraju. Porozumienia Sierpniowe zawarte przez komunistyczne władze z protestującymi robotnikami zakończyły falę strajków. Władze zgodziły się między innymi na rejestrację Związku Zawodowego Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie reform gospodarczych. To nasze jastrzębskie porozumienia zapewniły wolne soboty – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.
Fundacja JSW w ramach Świętowania Dnia Niepodległości i upamiętnienia 40 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego przygotowała szereg wydarzeń społeczno-informacyjnych trwających do końca roku, w tym wystawy: historycznych zdjęć z KWK Manifest Lipcowy (obecnie KWK Zofiówka) oraz dotyczącą prałata Bernarda Czerneckiego i jego roli w budowie niepodległej ojczyzny. Postaci Prałata poświęcony jest także znaczny fragment widowiska ?Heroizm Witolda Pileckiego? oraz filmu, który będzie można obejrzeć na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl. Bardzo ciekawą akcją fundacji JSW jest próba zbudowania ?kapsuły czasu?, której celem będzie przybliżenie nowym pokoleniom niebagatelnego znaczenia Porozumienia Jastrzębskiego. Fundacja organizuje zbiórkę pamiątek, zdjęć, gazet archiwalnych z tamtego okresu i apeluje do wszystkich, którzy mogą być w ich posiadaniu o przyłączenie się do projektu.
– Czterdzieści lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń sięgnęli po to, co niemożliwe. Wolność i sprawiedliwość to były idee wielkich narodowych powstań, przeznaczone dla bohaterów spoglądających na górników z podręczników historii. Mimo pandemii chcemy w Święto Niepodległości przypomnieć całej Polsce, że właśnie tutaj – w jastrzębskich kopalniach – rodziła się wolna niepodległa Ojczyna. Jesteśmy to winni wszystkim bezimiennym górnikom, którzy tak pięknie zapisali się na kartach historii naszego kraju – mówi Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. – Świętujmy razem, bez względu na sympatie polityczne i światopogląd. Cieszmy się wolnością i niepodległością. Zachęcam do wzięcia udziału w niepodległościowych uroczystościach, a szczególnie gorąco do zapalenia symbolicznej świeczki, która w godny sposób upamiętni naszych rodaków.
Organizatorzy nie zapomnieli o wykorzystaniu w obchodach mediów społecznościowych. Chcą dzięki nim wciągnąć do aktywnego świętowania i radosnej zabawy szkoły, przedszkola, parafie, kluby sportowe, OSP, gminy i miasta. Jedną z internetowych akcji będzie ?challenge40?. Twórcy biorący w nim udział pokażą w formie filmów, zdjęć czy prezentacji, w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw ?40? upamiętniając 40-lecie Porozumienia Jastrzębskiego. Hasła przyświecające kampanii to #PorozumienieJastrzebskie #LubięTo! #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem. Na terenie miast i gmin na których koncentruje działalność Fundacja JSW można znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe. Do projektu przyłączyli się już pracownicy Grupy Kapitałowej JSW do czego wszystkich zachęcamy! Wykonaj zdjęcie i zamieść je na swoim profilu społecznościowym z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem. To oczywiste nawiązanie do Porozumień Sierpniowych, w których zapisano ?wolne soboty?. Powstała także specjalna strona www.PorozumienieJastrzebskie.pl oraz FB na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące wydarzeń sprzed 40 lat oraz uroczystości je upamiętniających.
Uwaga!: Organizatorzy obchodów apelują do wszystkich, aby 11 listopada w Dzień Niepodległości, oddali hołd górnikom zapalając świeczkę w oknie o godzinie 20:00.