Jedną z najwyższych ocen przyznali eksperci unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS) projektowi ?Od odpadów pogórniczych do wartościowych zasobów ? nowa koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego? z udziałem Polskiej Grupy Górniczej.
W konkursie projektów, który rozstrzygnięto w Brukseli 31 stycznia, plan działań o akronimie Minrescue zdobył aż 13,5 na 15 możliwych punktów; tym samym uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej. Całkowity budżet projektu przekracza 3,1 mln euro.
Jego realizację na przełomie czerwca i lipca tego roku rozpocznie międzynarodowe konsorcjum. Obok Polskiej Grupy Górniczej tworzą je m.in. katowicki GIG i wrocławski Instytut Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, LW Bogdanka i największa ukraińska spółka energetyczna DTEK Energy, a także Politechnika Mediolańska, dwa uniwersytety brytyjskie w Warwick i Exeter, francuska uczelnia w Cergy-Pontoise, państwowa służba geologiczna Francji Bureau de Recherches Geologiques et Miniers i specjalistyczne firmy z Włoch (Nuova Tesi System SRL) czy Hiszpanii (Subterra Ingenieria SL).
Akronim Minrescue złożono z liter angielskiej nazwy projektu („From Mining Waste to Valuable Resource: New Concepts for Circular Economy?), ale skrót ten jest umyślnie wieloznaczny: może być odczytywany jako „ratunek dla kopalń”. Projekt polegał będzie na badawczym opracowaniu nowych sposobów zagospodarowania odpadów wydobywczych. Powstanie m.in. szczegółowy katalog takich odpadów w Polskiej Grupie Górniczej, a naukowcy wskażą innowacyjne metody ich wykorzystania przy produkcji materiałów dla górnictwa i inżynierii lądowej.
Pomysł wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, która zakłada, że przedsiębiorstwo możliwie jak najdłużej wykorzystuje wartość wszelkich swych materiałów i surowców, przez co wytwarza mniej odpadów, a zyskuje nowoczesne innowacyjne produkty i usługi (np. materiały budowlane, substancje glebotwórcze, czy cenne metale i tzw. pierwiastki ziem rzadkich na bazie odpadów z urobku kopalń), które podnoszą konkurencyjność firmy na rynku. Korzyści są nie tylko gospodarcze, lecz także społeczne i środowiskowe.
Szefem Zespołu Innowacji i Nowych Technologii PGG i kierownikiem zwycięskiego projektu Minrescue jest Bartłomiej Bezak, który wyjaśnia, że badania podstawowe (eksperymentalne i teoretyczne) z udziałem Polskiej Grupy Górniczej obliczone zostały na zbudowanie solidnego fundamentu pod przyszłe zastosowania w pełni produkcyjne na użytek spółki.
? Zaangażowanie specjalistów branżowych z dziedziny górnictwa w połączniu ze środowiskami naukowymi przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii pozwoliło nam dostrzec potencjał w przetwarzaniu posiadanych przez przedsiębiorstwo odpadów w celu wytworzenia produktu użytecznego. Wśród takich produktów można by wymienić np. środki wspomagające uprawę roślin, nawozy dla rolnictwa czy też produkcję humusu. Zaawansowanie technologiczne oraz opatentowane już technologie pozwalają na bardzo efektywne przetworzenie odpadów – mówi Bartłomiej Bezak, kierownik projektu Minrescue.