Odznaczenie honorowe dla dyrektora kopalni

Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice został odznaczony ?Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego?. To szczególna forma podziękowania za pomoc i wsparcie, jakie zostały podjęte na rzecz szpitala w Knurowie podczas pandemii koronawirusa.

Sytuacja epidemiologiczna wywołana wirusem SARS-CoV-2 spowodowała, że wielu śląskim szpitalom, również temu w Knurowie, potrzebne było wsparcie dla personelu medycznego przy opiece nad pacjentami. Do pracy w tych placówkach skierowano ratowników górniczych oraz sanitariuszy.
– Pomagali wszędzie tam, gdzie nasz personel nie dawał sobie rady. Dzięki Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Fundacji JSW i oraz osobistemu zaangażowaniu dyrektora Twardokęsa nasz szpital otrzymał niezbędne w pandemii dotacje pieniężne i wsparcie w postaci sprzętu m.in. respiratorów ? podkreślał dr n. med. Michał Ekkert, prezes zarządu szpitala w Knurowie i dodał: ? Cieszymy się, że mając tak dużego partnera, jak Jastrzębska Spółka Węglowa zawsze będziemy mogli liczyć na pomoc.
Uroczystość odbyła się w Szpitalu w Knurowie. W imieniu kapituły odznakę honorową ?Za Zasługi dla Województwa Śląskiego? wręczył Dyrektorowi Twardokęsowi Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski.
– Dziękuję za to wyróżnienie. Pragnę jednak podkreślić, że jest to uhonorowanie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wszystkich dyrektorów kopalń, a przede wszystkim naszych pracowników, ratowników górniczych i sanitariuszy, którzy pracowali w wielu szpitalach. Wielkim wsparciem byli również pracownicy administracji, którzy pomagali w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w całym regionie. To jest medal dla tych ludzi i im powinniśmy dziękować. Pamiętajmy, że to oni w tym czasie pracowali na pierwszej linii frontu ? mówił Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice.
Ratownicy górniczy i sanitariusze z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej przez ponad pół roku pracowali przy pacjentach ciężko chorych na Covid-19. Łącznie do pracy w szpitalach oddelegowanych było 325 osób. Byli wsparciem w codziennym funkcjonowaniu szpitali nie tylko w Knurowie, ale też w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu i Katowicach.
– W codziennej działalności biznesowej JSW ważne jest zaangażowanie i wsparcie tych społeczności, gdzie prowadzimy wydobycie. I takim miejscem jest też Knurów. Jako zarząd JSW ze zrozumieniem podchodzimy do potrzeb szpitali działających w naszym regionie i podejmujemy decyzje o przyznawaniu środków finansowych ? powiedział Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej.