Już nie ma szybu 1?Bzie. Od 25 września jest szyb Jan Paweł. W tym dniu oficjalnie otwarto kopalnię Bzie-Dębina w budowie. W uroczystości nadania imienia szybowi i otwarcia kopalni w budowie wzięli udział między innymi: Premier Mateusz Morawiecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister energii Adam Gawęda, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.
? Dwanaście lat temu w tym miejscu było błoto i nieużytki. Razem z moimi kolegami z zarządu JSW przyjechaliśmy tu w styczniu 2007 r. i powiedzieliśmy: ?Tu będzie kopalnia?. I to się sprawdziło ? powiedział podczas uroczystości Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Włodzimierz Hereźniak był prezesem JSW w czasie, gdy podejmowano strategiczną decyzję o udostępnieniu złoża Bzie ? Dębina. Od kilku miesięcy znów jest prezesem JSW i spoczywa na nim obowiązek dokończenia tego, co zaczęło się 12 lat temu.
O znaczeniu kopalni Bzie ? Dębina mówił premier Mateusz Morawiecki. ? Nie ma nowoczesnej gospodarki bez stali, a nie ma stali bez węgla koksowego. Ta super nowoczesna kopalnia będzie potrzebna Polsce i całej Europie, ponieważ węgiel koksowy został uznany przez Unię Europejską za surowiec strategiczny ? powiedział premier.
? Rozpoczęliśmy udostępnianie największego nowego złoża węgla koksowego w Europie. To kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dotrzemy do bardzo dobrej jakości węgla koksującego o najlepszych właściwościach potrzebnych do produkcji koksu ? powiedział Artur Dyczko, wiceprezes JSW do spraw strategii i rozwoju.
Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na około 180 mln ton węgla. Większość, 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35, który znajduje się w dwóch złożach: ?Bzie-Dębina? 1?Zachód (71,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2051 r.) oraz ?Bzie?Dębina? 2?Zachód (106,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2042 r.).
Pełną zdolność produkcyjną (roczne wydobycie węgla na poziomie 2 mln ton) kopalnia osiągnie w 2033 roku. Do tego czasu JSW zainwestuje w kopalnię około 3 mld zł.