Oficjalne otwarcie kopalni Bzie-Dębina w budowie

Już nie ma szybu 1–Bzie. Od 25 września jest szyb Jan Paweł. W tym dniu oficjalnie otwarto kopalnię Bzie-Dębina w budowie. W uroczystości nadania imienia szybowi i otwarcia kopalni w budowie wzięli udział między innymi: Premier Mateusz Morawiecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister energii Adam Gawęda, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.
– Dwanaście lat temu w tym miejscu było błoto i nieużytki. Razem z moimi kolegami z zarządu JSW przyjechaliśmy tu w styczniu 2007 r. i powiedzieliśmy: „Tu będzie kopalnia”. I to się sprawdziło – powiedział podczas uroczystości Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Włodzimierz Hereźniak był prezesem JSW w czasie, gdy podejmowano strategiczną decyzję o udostępnieniu złoża Bzie – Dębina. Od kilku miesięcy znów jest prezesem JSW i spoczywa na nim obowiązek dokończenia tego, co zaczęło się 12 lat temu.
O znaczeniu kopalni Bzie – Dębina mówił premier Mateusz Morawiecki. – Nie ma nowoczesnej gospodarki bez stali, a nie ma stali bez węgla koksowego. Ta super nowoczesna kopalnia będzie potrzebna Polsce i całej Europie, ponieważ węgiel koksowy został uznany przez Unię Europejską za surowiec strategiczny – powiedział premier.
– Rozpoczęliśmy udostępnianie największego nowego złoża węgla koksowego w Europie. To kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dotrzemy do bardzo dobrej jakości węgla koksującego o najlepszych właściwościach potrzebnych do produkcji koksu – powiedział Artur Dyczko, wiceprezes JSW do spraw strategii i rozwoju.
Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na około 180 mln ton węgla. Większość, 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35, który znajduje się w dwóch złożach: „Bzie-Dębina” 1–Zachód (71,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2051 r.) oraz „Bzie–Dębina” 2–Zachód (106,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2042 r.).
Pełną zdolność produkcyjną (roczne wydobycie węgla na poziomie 2 mln ton) kopalnia osiągnie w 2033 roku. Do tego czasu JSW zainwestuje w kopalnię około 3 mld zł.