Około 70 osób weźmie udział w półfinale 20 edycji konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023”

Około 70 osób weźmie udział w półfinale 20 edycji konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023”, który odbędzie się 7 listopada w Ośrodku Szkolenia Synercom w Mysłowicach. To najlepsi z ponad 2200 pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A., którzy od kwietnia do września systematycznie rozwiązywali testy obejmujące ponad półtora tysiąca zagadnień.

– To trochę jak wyścig kolarski. Startuje duża liczba kolarzy, ale w pewnym momencie kilka osób wybija się na prowadzenie, a peleton zostaje w tyle… Najaktywniejsi potrafili zdobyć w ciągu jednego miesiąca około 49 tysięcy punktów z rozwiązanych testów. Tutaj zaznaczę, że maksymalnie w teście można było uzyskać 30 punktów. Czyli oni rozwiązywali miesięcznie 1600 testów! W nagrodę najaktywniejsze 10 osób będzie mogło podczas finału wziąć udział w losowaniu 3 nagród po 2 tysiące złotych – tłumaczył główny organizator i pomysłodawca konkursu, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG S.A. Grzegorz Ochman.
Dyrektor Grzegorz Ochman przypomina, że systematyczność i aktywność całej załogi decydowała o tym, ile osób z danej kopalni dostało się do półfinału. Znaleźli się w nim także pracownicy, którzy zdobyli najwięcej punktów w trakcie audytów środowiskowych w kopalniach. Jednak tak zakwalifikowane osoby musiały jeszcze rozwiązać zadanie konkursowe.
W półfinale weźmie udział około 70 osób. Będą mieli 45 minut czasu na rozwiązanie testów. Wiele z pytań może być podchwytliwa. I choć o dostaniu się do finału decyduje także kolejność oddania pracy to jednak lepiej nie rozwiązywać zadań automatycznie. Do finału przejdzie 10 osób.
W związku z jubileuszową edycją konkursu – podczas półfinału zaplanowano szereg imprez towarzyszących. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy, chorób układu krążenia, chorób układu kostno-szkieletowego. W programie są także konsultacje z lekarzami specjalistami w dziedzinie okulistyki, kardiologii i ortopedii.
Chętni będą mogli także poznać technikę jazdy wózkiem widłowym, porozmawiać o współczesnych uzależnieniach, czy dowiedzieć się jak radzić sobie z depresją i stresem. Planowany jest także pokaz gaszenia pożaru. Zaproszone zostały służby policja i straż pożarna.
Początek półfinalu 7 listopada o godzinie 8.00 w Ośrodku Szkolenia Synercom w Mysłowicach.
Finał odbędzie się 15 listopada w Rybniku. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca. Z okazji 20 edycji planowany jest w szczególnie uroczystej oprawie. Przewidziane atrakcje, to jeszcze niespodzianka, organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów.
W tym roku zarząd PGG S.A. ufundował wyższą pulę nagród. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12 000 złotych, drugiego – 8500 złotych, a trzeciego – 6500 złotych. Pozostali uczestnicy finału otrzymają po 2 tysiące złotych. Na 2 tysiące złotych mogą też liczyć najbardziej aktywni uczestnicy konkursu.