Ostatni etap Tour de Pologne z górniczym akcentem

78. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne dobiegła końca. Z trasą od Lublina do Krakowa liczącą ponad 1100 km zmierzyło się 153 zawodników. Ten wieloetapowy szosowy wyścig kolarski organizowany cyklicznie na terenie Polski jest jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Przyczynia się również do promocji naszego kraju, wyścig transmitowany jest do ponad 100 państw.

Tegoroczna edycja wyścigu była szczególna, bo kolarze z całego świata upamiętnili bohaterskich górników z KWK Piast. W 40. rocznicę podziemnego strajku na 40. kilometrze, siódmego, ostatniego etapu wyścigu w katowickiej Kostuchnie do zdobycia była Premia Lotna LOTTO poświęcona właśnie górnikom z Piasta. To oni w grudniu 1981 r. prowadzili pod ziemią najdłuższy strajk w obronie wolnej i niepodległej Polski, dlatego podczas wyścigu zaakcentowana została również obecność Polskiej Grupy Górniczej S.A. w formie zewnętrznego balonu reklamowego.
Kolarze dotarli na miejsce Premii Lotnej o godz. 16:18.
Finisz wyścigu miał miejsce na krakowskich błoniach, a zwycięzcą Tour de Pologne w klasyfikacji generalnej został Portugalczyk Joao Almeida, najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski był trzeci.