PGG S.A. kupuje sprzęt do nowoczesnego laboratorium wykrywającego koronawirusa

Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła dzisiaj decyzję o sfinansowaniu zakupu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych dla Interdyscyplinarnej Pracowni Diagnostyki Molekularnej katowickiego Sanepidu. Dzięki wsparciu spółki w placówce powstanie nowoczesne laboratorium, które w pierwszej kolejności będzie pracować na potrzeby Polskiej Grupy Górniczej S.A.
? Pracownicy będą mieli dostęp do szybkich testów
? Możliwe będzie przeprowadzenie 1-2 tys. testów dziennie
? Przebadanie pracowników jednej kopalni potrwa zaledwie dwa dni!
? Laboratorium powstanie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach
Sfinansowany przez PGG S.A. sprzęt umożliwi szybkie przeprowadzenie 1-2 tys. testów dziennie w celu wykrycia Covid-19. W ten sposób uda się przebadać pracowników jednej kopalni w ciągu zaledwie dwóch dni!
– Obecnie priorytetem jest dla nas diagnostyka pracowników, tak aby mogli jak najszybciej i bezpiecznie wrócić do pracy. Dlatego postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium, które będzie pracować na potrzeby PGG S.A., ale także całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników ora zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.
Laboratorium WSSE w Katowicach jest największym i najważniejszym w województwie ośrodkiem diagnostyki koronawirusa. Odznacza się najwyższym doświadczeniem i biegłością diagnostyczną, a wiarygodność wyników potwierdzona została w 2006 r. certyfikatem Państwowego Centrum Akredytacyjnego.
W warunkach obecnej epidemii, z powodu znacznej liczby zakażeń wśród pracowników przemysłu wydobywczego, katowicki ośrodek stanął przed koniecznością zwiększenia przepustowości laboratorium, które dysponuje w tej chwili tylko jednym zestawem certyfikowanego sprzętu do badań w kierunku Covid-19.
Dzięki zaangażowaniu PGG S.A. już niedługo to się zmieni. W skład doposażenia sfinansowanego przez PGG S.A. wejdą m.in. dwa aparaty detekcyjne i aparat do ekstrakcji renomowanych marek Roche i Hamilton z wyposażeniem dodatkowym, komora laminarna, chłodziarka i dwie zamrażarki laboratoryjne.