Kilka tysięcy litrów płynu wirusobójczego do dezynfekcji pomieszczeń potrafi wyprodukować w zaledwie dwie godziny kopalnia Piast-Ziemowit należąca do Polskiej Grupy Górniczej S.A. Płyn będzie stosowany we wszystkich kopalniach spółki. Kopalnia wykorzystuje własną wodę z pompowni na głębokości ponad 400 m.
Polska Grupa Górnicza S.A. postanowiła we własnym zakresie wytwarzać płyn do dezynfekcji pomieszczeń, m. in. łaźni, korytarzy, poręczy i klamek, z których codziennie korzystają tysiące pracowników. Pomysł na produkcję własnego odkażacza przyniosło samo życie i pomysłowość pracowników. Ruch Ziemowit należący do kopalni zespolonej Piast-Ziemowit od lat korzysta bowiem z własnego ujęcia wody, które znajduje się na głębokości ponad 400 m. Woda słynie z czystości i walorów mineralnych (zawiera magnez, sód, wapń, wodorowęglany, niektóre chlorki i siarczyny), dzięki którym górnicy piją ją w pracy dla ochłody. Dobrej wody w Ziemowicie jest tak wiele, że zasila także gminny wodociąg w Lędzinach, lecz zanim popłynie do kranów, podlega niezbędnemu zmiękczeniu i dokładnej dezynfekcji. Nad bezpieczeństwem mikrobiologicznym cieczy czuwają specjaliści laboratorium w Stacji Uzdatniania Wody przy kopalni Ziemowit. Stąd już tylko krok do produkcji odkażacza w kopalni.
? Wnioski nasunęły się same. Skoro do dezynfekcji wody stacja używa podchlorynu sodu, który dostawcy zapewniają nam bez przerwy na podstawie stałej, korzystnej dla kopalni umowy, postanowiliśmy sprawdzić, czy przy zwiększeniu stężenia uda się otrzymać pełnowartościowy płyn odkażający – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.
Skuteczność płynu na zlecenie PGG S.A. zbadali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Z wydanej opinii wynika, że roztwór z kopalni Ziemowit może być skutecznie stosowany do dezynfekcji powierzchni zanieczyszczonych mikrobiologicznie w obiektach zakładu górniczego. Ma działanie wiruso- i grzybobójcze.
Do przechowywania odkażacza kopalnia przeznaczyła na początek dziewięć przewoźnych zbiorników IBC typu Mauser o pojemności 1000 l każdy. Lekki zbiornik z tworzywa sztucznego, zabezpieczony specjalną siatką, spoczywa na palecie, która ułatwia transport cieczy. W piątek w ciągu zaledwie dwóch godzin w Ziemowicie napełniono 5 pojemników. Płyn jest już wykorzystywany na potrzeby zakładu, a od poniedziałku będzie dostarczany także dla innych kopalń PGG S.A.