PGG szuka chętnych na prowadzenie składów węgla w 15 nowych lokalizacjach

Polska Grupa Górnicza S.A. poszukuje partnerów do prowadzenia firmowych składów węgla w 15 kolejnych rejonach Polski, gdzie odbiorcy w gospodarstwach domowych zainteresowani są kupnem opału z krajowych kopalń i jego dowozem w konkurencyjnych cenach.

Przed kilkoma dniami ogłoszono przetargi na prowadzenie w imieniu PGG S.A. składów wraz zapewnieniem usług transportowych z kopalni do składu w pobliżu miejsca zamieszkania odbiorcy. Otwarcie ofert w ogłoszonych postepowaniach planowane jest na dzień 6 listopada 2024 r. Wykonawcy i zgłoszone przez nich składy przejdą szczegółową weryfikację w zakresie spełniania określonych przez PGG S.A. wymagań a o zwycięstwie zadecyduje najniższa oferowana cena, tak aby zapewnić klientom indywidualnym PGG S.A. jak najkorzystniejsze warunki dostarczenia opału.

Piętnaście nowych lokalizacji na mapie kraju to obszary, w których składów w formule KDW (Kwalifikowanych Dostawców Węgla) jest jeszcze ciągle za mało w stosunku do lokalnego popytu.

Gdzie dokładnie Polska Grupa Górnicza chciałaby uruchomić nowe punkty? Oto lista miejsc w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim:

powiat toruński – Chełmża,Łubianka, Łysomice lub Zławieś Wielka;
powiat nakielski – Mrocza;
powiat hrubieszowski – Hrubieszów a także Werbkowice lub Dołhobyczów;
powiat gorzowski – Witnica, Bogdaniec lub Lubiszyn a także Deszczno lub Santok;
powiat białostocki – Juchnowiec Kościelny, Zabłudów lub Supraśl;
powiat łomżyński – Miastkowo lub Zbójna;
powiat kościerski – Nowa Karczma, Liniewo, Stara Kiszewa lub Karsin;
powiat olsztyński – Gietrzwałd, Olsztynek, Purda lub Stawiguda;
powiat ostródzki – Ostróda;
powiat poznański – Swarzędz, Kostrzyn, Kleszczewo lub Kórnik;
powiat kołobrzeski – Gościno, Siemyśl, Dygowo lub Kołobrzeg;
powiat łobeski – Radowo Małe, Dobra, Resko lub Węgorzyno;
miasto Szczecin.

Ze szczegółowymi warunkami można zapoznać się na stronie internetowej z ogłoszeniami PGG S.A. o postępowaniach przetargowych (https://www.pgg.pl/strefa-korporacyjna/dostawcy/profil-nabywcy/przetargi).

Sieć składów KDW w Polskiej Grupie Górniczej powstała w 2022 r. w trakcie europejskiego kryzysu paliwowego po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jej celem było chronienie indywidualnych nabywców poszukujących węgla do ogrzewania domów i mieszkań przed spekulacyjnym wzrostem cen opału na polskim rynku. Firmy (najczęściej średnie i małe, rodzinne) prowadzące składy węgla w sieci PGG S.A. nie są już pośrednikami w handlu węglem (jak było przed 2022 r.), ale reprezentują producenta, ich obowiązkiem jest tani dowóz węgla kupionego w sklepie internetowym do składu położonego jak najbliżej domu odbiorcy (na jego życzenie, za opłatą, „pod drzwi”). Obecnie firmowa sieć KDW liczy 221 składów.