Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

W minioną niedzielę 21 listopada odbyła się 31. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę, której organizatorem jest Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ ?Solidarność?.

Jak podkreśla Jarosław Grzesik, przewodniczący NSZZ ?Solidarność? ta pielgrzymka jest podziękowaniem za całoroczną pracę oraz modlitwą w intencji polskiego górnictwa, o szacunek dla pracy i bezpieczeństwo w kopalniach, a także wspomnieniem modlitewnym za tych, którzy odeszli już na ?wieczną szychtę?.
Tradycyjnie pielgrzymka rozpoczęła się od zbiórki uczestników i pocztów sztandarowych przy kościele św. Barbary, stamtąd po godz. 10.00 rozpoczął się przemarsz na Jasną Górę, gdzie przy pomniku Prymasa Tysiąclecia błogosławionego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego górnicze delegacje złożyły kwiaty.
Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp. Paweł Stobrawa oraz kapłani: kapelan KSGiE ks. prał. Bernard Czernecki, o. Jan Zinówko, ks. prał. Jan Żak, ks. Grzegorz Dymek, ks. Dariusz Pietraś i ks. Grzegorz Stolczyk. W modlitwie uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, europoseł Grzegorz Tobiszowski, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. pracowniczych Jerzy Janczewski.
Po nabożeństwie miał miejsce akt zawierzenia Braci Górniczej i ich rodzin Matce Najświętszej.