Pierwszy Ekstremalny Bieg Górnika

Na kopalnianej hałdzie KWK Borynia w Jastrzębiu-Zdroju w sobotę, 24 czerwca 2023 roku rozegrano pierwszy ekstremalny Bieg Górnika.

Sportowe wydarzenie było częścią przypadającej na ten rok 30. rocznicy powstania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na każdej z tras na biegaczy czekały różnego rodzaju przeszkody (m.in. przeszkody techniczne, które wymagały wysiłku rąk, przeszkody ziemne, podziemne, siłowe), a do wyboru były trzy warianty o długościach: 2,5, 5 i 10 kilometrów. W biegu wzięło udział ponad 1200 chętnych. Początkowo rywalizacja była zarezerwowana tylko dla pracowników JSW S.A. jako bieg firmowy, jednak później zdecydowano się od tego odstąpić, przez co na trasę wybiegli też górnicy np. z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
W Biegu Górnika każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi nagrody finansowe. Główną nagrodą był czek na 3 tysiące złotych.
Spośród pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. na starcie zameldowało się ponad 20 osób. W klasyfikacji PGG na dystansie 10 km tryumfował Tomasz Oślizło (m.in. Mistrz Europy OCR 2019, finalista Ninja Warrior Polska), a Jego brat Mateusz Oślizło wygrał dystans 5 km. Miejsce na podium zajęli również: 10 km (PGG Wyzwanie) ? 2. Dawid Jarząbek, 3. Dawid Stafarczyk; na dystansie 5 km (PGG Przygoda) ? 2. Karol Knura i 3. Adam Kałużny.
Zdjęcia: Piotr Simon