Podziemna Szkoła

Edukacja w domu może być ciekawa. Dowodem są bezpłatne lekcje edukacyjne, które udostępnia w Internecie zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu ? partnerska instytucja kultury Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.
Lekcje o tematyce górniczej, inspirowane ofertą edukacyjną Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, są skierowane do najmłodszych. Autorzy przygotowali zajęcia on line w formie zabawy i zadań do wykonania. Lekcje oznaczone hasztagiem #podziemnaszkoła prowadzone są w formie postów w mediach społecznościowych (konto Sztolni Królowa Luiza). Kampania edukacyjna ma wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli w zdalnej nauce, ale także dostarczyć wielu atrakcji i wzbudzić zainteresowanie nawet wśród najmłodszych odbiorców. ? Jako jeden z czołowych ośrodków edukacyjnych na Śląsku, realizujący zajęcia w pełni zgodne z podstawą programową, wychodzimy naprzeciw potrzebom, wynikającym z obecnej trudnej sytuacji ? mówi Beata Drynda?Pędziwiatr, specjalista ds. edukacji w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. ? Treści zawarte w materiałach edukacyjnych, prowadzonych dotychczas w kopalnianych podziemiach, przenosimy do sieci. Inspiracje do przygotowania materiałów edukacyjnych czerpaliśmy z naszych doświadczeń w oprowadzaniu dzieci po podziemnych wyrobiskach, które skrywają konkretną porcję wiedzy, ale również wiele tajemnic i ciekawostek.
Znaczna część materiałów została przygotowana pod nadzorem metodyków i praktyków, współpracujących z edukatorami Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wśród tematów poruszanych w postach są np. tradycje związane z Barbórką czy historia górnictwa. Dodatkowo Muzeum przygotowało publikacje fragmentów książki p.t. ?Pod ziemią? autorstwa Julii Rozumek, a także wiele konkursów z nagrodami.