Pół miliona od TAURONA na wymianę ogrzewania

Z ponad 500 tysięcy złotych dotacji do wymiany ogrzewania skorzystali już uczestnicy programu ?Ogrzej się z TAURONEM?. Energetyczna marka opublikowała raport z badań, które wskazują, że blisko 40 procent wymieniających ogrzewanie robi to, aby wygenerować długofalowe oszczędności.

– Rozpoczynający się okres letni to najlepszy czas na modernizację, bądź wymianę domowego ogrzewania na bardziej efektywne i ekologiczne, tak aby przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego. Wspieramy decyzje konsumenckie w tym zakresie, miedzy innymi poprzez atrakcyjny program dofinansowania, w ramach którego klienci skorzystali już z dotacji w wysokości pół miliona złotych ? mówi Rafał Soja, prezes TAURON Sprzedaż.
Wymiana starych, wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe jest w części regionów Polski koniecznością legislacyjną. Badania rynkowe wskazują, że znaczący wpływ na decyzję o inwestycji mają również walory ekonomiczne i ekologiczne.
Nowe badania
TAURON przeprowadził nowe badanie rynkowe, w ramach którego zapytano mieszkańców południowej Polski o preferencje związane z wyminą ogrzewania domowego.
Ponad połowa zapytanych potwierdza, że dostrzega problem zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w swojej miejscowości. Jednocześnie, większość badanych, bo aż 73 procent deklaruje, że podejmuje działania, aby poprawić tę sytuację.
Wśród osób deklarujących chęć wymiany ogrzewania, co trzecia chce to zrobić do końca bieżącego roku, a pozostali w ciągu pięciu najbliższych lat.
Aż 60 procent ankietowanych potwierdza, że na decyzję o wymianie starego ogrzewania wpłynęła troska o środowisko naturalne. Przy wyborze nowego źródła ciepła badani kierują się także wygodą oraz komfortem użytkowania. Blisko 40 procent respondentów przyznaje, że poprzez wymianę ogrzewania chce wygenerować długofalowe oszczędności i tyle samo chce skorzystać przy realizacji inwestycji z programu dofinansowania.
Skuteczny program
Realizowany w ramach Zielonego Zwrotu TAURONA program propagujący wymianę ogrzewania, skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie sięgające nawet 4200 złotych otrzymują osoby, które wymienią dotychczasowe urządzenia grzewcze na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest na pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, elektryczny podgrzewacz przepływowy lub akumulacyjny.
Da się zaoszczędzić
Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za wymianą starego ogrzewania są kwestie finansowe. Nowoczesne technologie grzewcze efektywnie obniżają koszty ogrzewania. Wynika to przede wszystkim ze znacznie wyższej wydajności nowoczesnych urządzeń grzewczych, czyli lepszego wykorzystywania energii zawartej w paliwach lub bezpośredniemu wykorzystaniu bezpłatnej energii z otoczenia.
– Sprawność cieplna nowoczesnych urządzeń grzewczych jest minimum 10 procent wyższa od tradycyjnych. W praktyce różnice mogą sięgać 30 procent, co oznacza, że do ogrzania tej samej powierzchni lub ilości wody potrzeba będzie mniej paliwa. Najbardziej ekologicznym zastępstwem dla ?kopciuchów? są jednak bez wątpienia pompy ciepła, których sprawności mogą sięgać nawet 600 procent. Wynika to wprost ze stosunku energii dostarczonej przez pompę w postaci ciepła do energii włożonej w postaci prądu ? wylicza Łukasz Antoniewicz, ekspert technologii grzewczych w TAURON Sprzedaż.
Pełen raport z badań dostępny jest na tauron.pl/ogrzewanieraport

***

TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie ? RESPECT Index.