Półfinał i finał 20 jubileuszowej edycji konkursu ?Pracuję bezpiecznie?

W 20 jubileuszowej edycji konkursu wiedzy z zakresu BHP ?Pracuję Bezpiecznie 2023? wzięła udział rekordowa liczba osób – blisko 2200 pracowników kopalń i zakładów Polskiej Grupy Górniczej S.A. Najlepsi z nich 7 listopada 2023 roku zmierzą się w półfinale konkursu, w kolejnym tygodniu odbędzie się finał. W tym roku zarząd PGG S.A. ufundował wyższą pulę nagród.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12 000 złotych, drugiego – 8500 złotych, a trzeciego – 6500 złotych. Pozostali uczestnicy finału otrzymają po 2 tysiące złotych. Na 2 tysiące złotych mogą też liczyć najbardziej aktywni uczestnicy konkursu.
Od kwietnia do września na Portalu Pracownika mieli możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. Mogli do nich podchodzić wielokrotnie, natomiast tylko jeden raz w każdym miesiącu mogli rozwiązać test konkursowy. Zakres wiedzy był spory, obejmujący ponad półtora tysiąca zagadnień.
– To trochę jak wyścig kolarski. Startuje duża liczba kolarzy, ale w pewnym momencie kilka osób wybija się na prowadzenie, a peleton zostaje w tyle? Najaktywniejsi potrafili zdobyć w ciągu jednego miesiąca około 49 tysięcy punktów z rozwiązanych testów. Tutaj zaznaczę, że maksymalnie w teście można było uzyskać 30 punktów. Czyli oni rozwiązywali miesięcznie 1600 testów! W nagrodę najaktywniejsze 10 osób będzie mogło podczas finału wziąć udział w losowaniu 3 nagród po 2 tysiące złotych ? tłumaczy główny organizator i pomysłodawca konkursu, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG S.A. Grzegorz Ochman.
Dyrektor Grzegorz Ochman przypomina, że systematyczność i aktywność całej załogi decyduje o tym, ile osób dostanie się do półfinału. Znajdą się w nim także pracownicy, którzy zdobyli najwięcej punktów w trakcie audytów środowiskowych w kopalniach. Jednak tak zakwalifikowane osoby muszą jeszcze rozwiązać zadanie konkursowe.

PÓŁFINAŁ 7 LISTOPADA 2023
Łącznie w półfinale weźmie udział około 70 osób. Będą mieli 45 minut czasu na rozwiązanie testów. Pytania mają być nieco łatwiejsze nić przed rokiem, co nie oznacza, że łatwe. Wiele z nich może być podchwytliwa, na prawidłową odpowiedzi może wpłynąć nie zwrócenie uwagi na ?i? bądź ?lub? zawarte w pytaniu. I choć o dostaniu się do finału decyduje także kolejność oddania pracy to jednak lepiej nie rozwiązywać zadań automatycznie ? uważa pomysłodawca konkursu. Do finału przejdzie 10 osób.
– Z reguły pierwsi swoje prace w półfinale oddają już po kilkunastu minutach. Jednak potrzeba też trochę pokory. Przed oddaniem pracy, jeszcze raz przeczytać, zastanowić się nad pytaniem ? radzi dyrektor Grzegorz Ochman.
Podczas półfinału w związku z jubileuszową edycją konkursu zaplanowano szereg imprez towarzyszących. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy, chorób układu krążenia, chorób układu kostno-szkieletowego. W programie są także konsultacje z lekarzami specjalistami w dziedzinie okulistyki, kardiologii i ortopedii.
Chętni będą mogli także poznać technikę jazdy wózkiem widłowym, porozmawiać o współczesnych uzależnieniach, czy dowiedzieć się jak radzić sobie z depresją i stresem. Planowany jest także pokaz gaszenia pożaru. Zaproszone zostały służby policja i straż pożarna.
Początek 7 listopada o godzinie 8.00 w Ośrodku Szkolenia Synercom w Mysłowicach.

FINAŁ 15 LISTOPADA 2023
Finał odbędzie się 15 listopada w Rybniku. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca. Z okazji 20 edycji planowany jest w szczególnie uroczystej oprawie. Przewidziane atrakcje, to jeszcze niespodzianka, organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów.
– Z czego wynika fenomen popularności tego konkursu? Nagrody mają duże znaczenie, ale nie chodzi tylko o nie. Od lat zainteresowanie jest ogromne, a najlepsi mają również dzięki temu konnkursowi możliwość awansu również w pracy. Rozwiązując zadania wiele się uczą, bo od razu w systemie wyświetlane są też poprawne odpowiedzi. Byliśmy jedni z pierwszych, którzy wprowadzili taki konkurs dla pracowników, teraz podobne quizy odbywają się także w innych firmach ? podkreśla dyrektor Grzegorz Ochman.
Od kilku lat przyznawane są nagrody finansowe, ale podczas pierwszych edycji były to nagrody rzeczowe. Zwycięzcy wygrywali telewizory, laptopy, sprzęt elektroniczny.