„Wyzwania transformacji energetycznej” to temat posiedzenia dwóch Senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Klimatu i Środowiska, 23 października br., w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Zgromadzonych powitała minister przemysłu Marzena Czarnecka. Obecny był także wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Wyzwania transformacji energetycznej – senackie komisje w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach
– Z wspólnej inicjatywy Komisji Klimatu i Środowiska, Komisji Gospodarki i Innowacyjności realizujemy wyjazdowe spotkanie, które jest dedykowane wyzwaniom transformacji energetycznej. Ta tematyka tutaj na Śląsku jest szczególnie ważna, ponieważ tu odbywają się te duże procesy zmian, zmian w technologii, zmian w energetyce. I jesteśmy bardzo zaszczyceni, że możemy tutaj w siedzibie Ministerstwa Przemysłu spotkać się i przeprowadzić taką szeroką dyskusję, jak ta transformacja może odbywać się w sposób sprawny, dynamiczny, a równocześnie sprawiedliwy w wymiarze także społecznym – podkreślał przewodniczący komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, senator Waldemar Pawlak na konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie komisji.
– Wszyscy dążymy do rozwoju energetyki niskoemisyjnej, która jest nie tylko „czysta”, ale i w efekcie tańsza. Polacy już w dużej części zdecydowali o wyborze tego kierunku– zaznaczył przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska senator Stanisław Gawłowski.
– Polska energetyka jest na etapie zmian, ale węgiel jest wciąż potrzebny. Istotna jest także kwestia podejścia do gazu. Oczywiście propagujemy projekt – od węgla do atomu – wyjaśniała minister przemysłu Marzena Czarnecka.
– W listopadzie do parlamentu trafi ustawa dotycząca prosumentów, wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych oraz ustawa o biopaliwach i biokomponentach. Chcemy jeszcze w tym roku do parlamentu skierować ustawę tzw. odległościową, wiatrakową. Liczymy na Państwa wnioski i sugestie – mówił wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka.
W posiedzeniu wzięli udział między innymi senatorowie: Waldemar Pawlak, Stanisław Gawłowski, Adam Szejnfeld, Magdalena Kochan, Zdzisław Pupa, Wiesław Dobkowski, Przemysław Błaszczyk, Anna Górska, Piotr Masłowski, Gabriela Morawska-Stanecka, Henryk Siedlaczek, Halina Bieda, Maciej Kopiec, Beata Małecka-Libera, Joanna Sekuła. W posiedzeniu uczestniczyli także senatorowie zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego.
Obecni byli posłowie i posłanki, między innymi Urszula Koszutska i Monika Rosa.
Takiej rangi wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy, zarówno w historii Ministerstwa Przemysłu, które powstało w marcu 2024 roku, jak i w siedzibie resortu w Katowicach, czyli w dawnym budynku Dyrekcji Kopalń Księcia Pszczyńskiego wybudowanym przed ponad 100 laty.
Część senatorów w przeddzień posiedzenia zjechała do czynnej kopalni Janina w Libiążu.