Premier spotkał się z górnikami z Zofiówki

Kilka dni przed 40. rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – premier Mateusz Morawiecki odwiedził górników i złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie.

– Dzisiejsza Polska wzięła się z Solidarności – mówił przed kopalnią Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju premier Mateusz Morawiecki, który oddał hołd górnikom strajkującym w 1980 roku.
– Dziękuję wszystkim działaczom Solidarności tamtych lat, bo to właśnie wasza determinacja doprowadziła do tego, że władza komunistyczna ugięła się pod żądaniami polskich robotników i to był zalążek przyszłej wolności ? dodał premier.
To właśnie w Jastrzębiu-Zdroju zawarto porozumienie z władzami, które było trzecim po szczecińskim i gdańskim. Zapisano w nim między innymi poparcie 21 postulatów gdańskich, zniesienie 4-brygadowego systemu pracy w górnictwie, a także wprowadzanie wolnych sobót.
– Przed nami wiele do zrobienia, ale nie moglibyśmy dzisiaj naszego wolnego kraju ulepszać, zmieniać, gdyby nie Solidarność sprzed 40 lat. Myślę, że wszyscy Polacy powinni z wdzięcznością pochylić głowę przed naszymi bohaterami z tamtych czasów. Ja chylę czoła i dziękuję wszystkim wówczas zaangażowanym w „walkę wolną Polskę” ? powiedział Mateusz Morawiecki.
Na zakończenie wizyty w kopalni Zofiówka, premier RP spotkał się z górnikami ? ozdrowieńcami, którzy oddawali krew oraz osocze potrzebne między innymi do produkcji leku przeciw COVID-19.
– Życzę zdrowia wam, wszystkim waszym kolegom oraz koleżankom z pracy, rodzinom, żeby choroba ich nie dotknęła i żebyśmy wszyscy w całej Polsce mogli zacząć normalnie funkcjonować ? powiedział na koniec Mateusz Morawiecki.