Prezydencki Patronat

Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP”. Uroczystości, związane z kampanią promującą 40-lecie, które odbędą się 11 listopada, organizuje Fundacja JSW.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby władz JSW oraz Fundacji JSW i objął nad obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego Patronat Narodowy. Patronat ten ustanowiony został nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków. – Organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów życzymy udanego ich przebiegu – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.
Tegoroczne Święto Niepodległości to doskonała okazja, by upamiętnić wszystkich bezimiennych bohaterów Sierpnia 80’. W tym roku przypadła bowiem 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a to właśnie górnicy jastrzębskich kopalń walnie przyczynili się do historycznej zmiany. Ich bezkompromisowa postawa pozwoliła na marsz ku wolnej i niepodległej Ojczyźnie. By przypomnieć rolę górników na tej drodze, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości. Przygotowano bogaty program uroczystości, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności.
Projekt „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” będzie miał kulminację 11 listopada br. Tego dnia o godz. 11 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, a o godz. 16 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego” (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl. Na godz. 19 zaplanowano oryginalny ambient świetlny na 40 budynkach Jastrzębia-Zdroju oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW. O godz. 20 zachęcamy do zapalenia w oknach świeczek jako symbolu pamięci o bezimiennych bohaterach. Świeczki można też zapalić symbolicznie na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.
W związku ze Świętem przygotowano też szereg wydarzeń, m.in. wystawę historycznych zdjęć w Ruchu Zofiówka (była KWK „Manifest Lipcowy”) dotyczącą postaci ks. prałata Bernarda Czerneckiego, kapelana śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Fundacja JSW organizuje również zbiórkę pamiątek, zdjęć i gazet z tamtego okresu, by przygotować tzw. „kapsułę czasu”.
W promocji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego wykorzystano również media społecznościowe, wciągając do aktywnego świętowania szkoły, przedszkola, parafie, kluby sportowe, OSP, gminy i miasta. Jedną z internetowych akcji jest „challenge40”. Twórcy pokazują w formie filmów, zdjęć i prezentacji, w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw „40” upamiętniając 40-lecie Porozumienia. Na terenie gmin górniczych można też od kilku dni znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe do zamieszczania na profilach z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem.